Kalju Leib, Tartu
Herold Saare kirjutas Hugo Treffneri gümnaasiumi seinal asuvast marmortahvlist (TPM, 27.11.), Albert Kivikase romaani ja nüüd Elmo Nüganeni käe all valminud linateose «Nimed marmortahvlil» nimitahvel asus aga Tartu kommertsgümnaasiumi saali seinal selle kooli eelkäija kaubanduskooli (kuni kevadeni 1920) õpilasperest Vabadussõjas 11 langenu nimedega ja tekstiga «Isamaa vabaduse eest».
Kool asus Fortuuna tänavas. Tollane Fortuuna tänav algas Kivi ja Narva tänava nurgalt (praeguse linnamuuseumi eest) ja kulges tänase Narva maantee joonel Emajõe suunas. Tänase uhke hoone Fortuuna 1 ees tegi tänav 90-kraadise pöörde ja jäi lõpuni tänapäeval teatud-tuntud kohale.
Mõtteliselt saame gümnaasiumi asukoha paika, kujutledes teda asuvat tänase Narva maantee hoonestatud küljel, enam-vähem Raatuse ja Fortuuna tänava vahel keskpaigas.
Kõik kommertsgümnaasiumi (ka ümbruskonna) hooned hävisid sõjapäevil tulekahjudes juulis 1941, kui Emajõgi oli Tartus kaks nädalat rindejooneks. Tõenäoliselt hävis põlengus ka marmortahvel.
On õhkõrn tahvli säilimise võimalus. Seda juhul, kui see võeti maha, et paigaldada gümnaasiumi uue hoone (Salme 1 a) seinale, ja on peidetud.
Mis puutub Vabadussõjas langenud treffneristide mälestustahvlisse, siis minu mälus on see hallist marmorist ja üks väheseid omalaadseid, kus on eesti- ja ladinakeelne tekst.
Koos Kaitseliidu hoone valmimisega 1940. aasta lõpus kavandati selle ette ka Vabadussõjas langenud õppursõdurite mälestusmärki, millest tänapäeval on säilinud vaid maketi fotod.