Mida teha, kui padi tundub pea all kivikõva ning raske tekk paneb keha higistama? Vaadake kriitilise pilguga üle oma voodipesu - ehk tuleb kosutava une heaks midagi ette võtta.
«Muretsege endale talveks lambavillane tekk,» soovitab Uneäri müüjanna Maie Pedmanson. «See on imekerge ja laseb õhku läbi paremini kui sünteetilisest kiust tooted,» kiidab ta.
Imekerged tekid
Kaupluseomanik Eno Siimon kinnitab, et lambavillased tekid-padjad ongi praegu kõige minevam kaup.
Kauplused pakuvad isegi selliseid lambavillaseid tekke, millele ei pandagi tekikotti ümber - siis on kasulik vill otse vastu magaja ihu.
Kokkuhoidlik või kõhnema kukruga ostja võib aga valida soodsa hinnaga fliseliinteki, mis on tehtud lõpuni töötlemata kiuriidest. «See on kerge, õhuline ja soodsa hinnaga,» selgitab Pedmanson.
Mõni inimene ei saagi kerge teki all und, sest talle tundub, justkui oleks tekk maha libisenud. Nemad nõuavad poest klassikalist - suurt ja rasket - vatitekki. Vähemasti talveks.
Voodipesu valides tuleks arvestada, et luksuslikud siidlinad ja -tekikotid on jahedad ning sobivad rohkem suveajaks. «Kes ihkab uhkemat voodipesu, võib talveks valida näiteks puuvillsatääni, mis näeb samuti kena välja,» räägib Pedmanson.
Kõige suurem on aga puuvillase - nahasõbraliku ja soodsa hinnaga - voodipesu valik.
«Sünteetikat ei tasu ülearu peljata,» kinnitab müüjanna. Näiteks võib leida lastele rõõmsa ja värvilise mustriga sünteetilise voodipesu, mille vahvaid pilte põnnid enne uinumist uudistada võivad.
Selle sügistalve moekaup on aga tumepunane roosilise mustriga voodipesu. Kaunis ja lihtne ühtaegu.
Mugavale või ajahädas perenaisele soovitab müüjanna kortsuriidest voodipesu, mis ei vaja triikimist, aga näeb pärast pesemist alati kena ja värske välja.
Padi võtab valu?
Sulepadja pehmuse vastu ei saa miski, aga paraku need õhkõrnad tooted paljudele ei sobi, sest võivad tekitada allergiat. Sel juhul soovitab müüjanna valida näiteks polüesterkiuga padja.
Peavalude ja kaelaradikuliidi käes kannataja võiks muretseda koju tatrapadja, mis on pooleldi täidetud tatrakestadega.
Kellele meeldib näiteks põrandavaibal lesides telerit vaadata, sellele kulub pea toetamiseks ära rullpadi. Pikkadeks bussi- ja autosõitudeks võiks osta kaelapadja - sel juhul ei ole kael ja õlad ebamugavas asendis, räägib Pedmanson.
«Padja kuju ja pehmus on olulisem sellest, mis seal sees on,» leiab perearst Anne Tõnisson. «Olen kuulnud tatrakesta- ja isegi roosiõitega täidetud patjadest: võibolla need aitavad mõnda inimest, kuigi teaduslikku põhjendust sellisele toimele pole,» ütleb ta.
«Aga kui inimene nende mõjusse usub, võib niisugune padi talle tõepoolest anda kosutava une,» lisab arst. Ta loodab, et selliste patjade sisu ülearu kergesti pulbriks ei pudene.
«Padi peaks igal juhul kaela hästi toetama, ta ei tohiks olla liiga pehme ega liiga kõva, vaid keskmine,» õpetab arst. Kõikvõimalikke anatoomilisi patju julgeb ta soovitada küll, sest halba need magajale kindlasti ei tee.
Lambavill on Tõnissoni hinnangul tõepoolest hea materjal, paraku peaksid allergikud sellest kindlasti hoiduma.
Kui on võimalik voodipesu valida, võiks igal juhul eelistada naturaalseid tooteid. «Natuke sünteetikat kangas ei tee muidugi ka midagi hullu,» kinnitab arst. Pigem hoiatab ta läbihigistatud ja määrdunud voodipesu eest - see ei too kindlasti kosutavat und.
Nõuandeid unistele
• Padi ei tohi olla liiga kõva ega liiga pehme, vaid keskmine.
• Kui kannatate kaelaradikuliidi käes, valige magamiseks anatoomiline padi või tatrapadi.
• Teleri ees pikutades toetage pead näiteks spetsiaalse rullpadjaga.
• Enne pikale reisile minekut muretsege endale kaelapadi, et kael saaks puhkust ega oleks kogu aeg ebamugavas asendis.
• Eelistage looduslikust materjalist tooteid.