Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371
Saada vihje

Väljapanek ühendab kaugeid rahvaid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kunstimuuseumi külastaja saab uuel väljapanekul aimu eksootiliste rahvaste elust - muistsete inkade järeltulijaid on maalinud soomlanna Arja Toivonen ja Keenia rahvaid Epp Meisner.

Väljapaneku «Keenia ja Ecuador põhjamaalase pilgu läbi» avamisel reedel rääkis indiaanlasi maalidel jäädvustanud Toivose näituse kuraator Ene Asu-Õunas, et soomlanna vaatab maailma visuaalse antropoloogi silmadega.

Et Lõuna-Ameerikas Ecuadoris elavaid indiaanlasi on nimetatud ka maisi lasteks, siis oli muuseumilt kingiks saadud mais üle kümne aasta indiaanlaste hulgas elanud soome kunstnikule meelepärasem kui mis tahes teise taime õis.

Eesti Kunstiakadeemia lõpetanud tartlanna Epp Meisneri elutee on viinud ta kodumaalt eemale. Oma esimese Eestis vaatamiseks seatud näituse avamisel tunnistas ta, et üks erilisimaid eluetappe möödus Keenias.

Meisneri näituse kuraator Krista Piirimäe rääkis, et Keenia rahvaid kujutavate värvikirevate maalide väljapanekut ette valmistades avardus tema silmaring märgatavalt. «Varem teadsin Keeniat ainult kui kuulsate jooksjate maad,» ütles ta.

Kunstnik oli sellesse Aafrika riiki elama asudes oma uuest kodupaigast niivõrd haaratud, et koolitas end Keenia rahvusmuuseumi giidiks ja hakkas lõuendile jäädvustama pärismaalasi nende eksootilises toreduses.

Meisner rääkis, et keenialaste rahvuslik omapära on kadumisohus, mistõttu poole sajandi pärast on tema maalid eriti väärtuslikud. Lisaks värvide- ja vormimängule on neil rohkesti etnoloogilist teavet.

Näitusel on väljas ligi 30 maali, millest igaühel on kunstniku sõnul temaga väga lähedane suhe, lisaks paarkümmend fotot ja joonistused koos selgitavate tekstidega.

Eile lendas Meisner tagasi USAsse, kus teda Washingtonis ootavad kunstitudengid. «Näituse korraldamiseks sain võimaluse töölt eemal olla ainult kümme päeva,» ütles ta.

Väljapanekut «Keenia ja Ecuador põhjamaalase pilgu läbi» saab kunstimuuseumi näitustemajas Raekoja platsi viltuses hoones vaadata 6. oktoobrini.

Kommentaarid
Tagasi üles