Päevatoimetaja:
Richard Särk
Saada vihje

Regilaulude esitajad vallandavad loova väe

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Festivalil «Regiöö», mis algab Tartu vanalinnas täna õhtupoolikul ja lõpeb sügavas öös, kõlab muistseid laule, millesse on kätketud loov vägi ja müütilised tagamaad.

Festivali peakorraldaja Toivo Sõmeri sõnul on esimest korda toimuva «Regiöö» eesmärk juhtida tähelepanu eesti rahvalaulu vanemale kihistusele, regilaulule.

«Arhailised, loova väega sündinud regilaulud on seni avalikel üritustel vähe esindatud,» ütles Sõmer. «Festival püüab anda võimaluse seda lauluvaramut loomuliku laulmise teel omandada ja selle väest osa saada.»

Ta lisas, et ühtlasi saavad need, kes regilauluga aastaid tegelnud, võimaluse jagada huvilistele oma kogemusi ja lähendada neile laulude pisut müütilisi tagamaid.

Peakorraldaja sõnul pakub festival täiendusena meeleolukatele suurfestivalidele võimalust ühislaulumise kaudu otsida soomeugrilasele omast sisemist rahu ja tasakaalu.

Õpitubades ja internetis

Festivalil on regilauluasjatundjate eestvedamisel ühislaulmised, kuulata saab ka vaimulikke rahvalaule ning osaleda muinasjutu- ja tantsutubades. Laulu- ja tantsutubasid juhivad spetsialistid Tartu Ülikoolist, Eesti Kirjandusmuuseumist ja Viljandi Kultuurikolledžist.

Üritus tipneb südaööl suure ühislaulmisega, millega saavad interneti vahendusel liituda mõttekaaslased erinevais paigus.

Netikaamera ja -mikrofon on üles seatud Antoniuse õues, aga ka Viljandis. Kus täpsemalt, selgus alles eile õhtuks. «See sõltub tehnilistest võimalustest ja ka kohast,» märkis «Regiöö» üks korraldajaid, Tartumaa Rahvakultuuri Keskseltsi juhatuse esimees Aleksander Sünter.

Ta märkis, et väga meeldiv oleks laulda looduses, kuid ei välistanud netiühislaulmise paigaks ka mõnda Viljandi siseruumi.

Festivalil astuvad üles ansamblid Oort, Metsatöll, Vara ja Triskele.

Vaimuliku rahvalaulu ansambel Vara erineb samasisulist muusikat viljelevast Triskelest selle poolest, et esitab regivärsse ja kasutab saateinstrumendina orelit.

Triskeles musitseerib teiste hulgas Toivo Sõmer, Varas laulab ja mängib orelit Anu Haamer, kes on ühtlasi festivali pressiesindaja.

Ansambleid Metsatöll ja Oort tutvustades märkis Haamer, et esimene on ühendanud hevimetalli rahvalauluga ning teine esitab regirokki. Oorti muusikute hulgas on ka Aleksander Sünter.

Et alates kella 21.45st muutub «Regiöö» tasuliseks, siis pääseb Antoniuse õue Metsatölli ja Oorti kuulama piletiga (õppureile ja pensionäridele 15, teistele 30 krooni).

Vaade tulevikku

Kui esimene arhailise laulu festival peetud, võivad korraldajad seada sihte edaspidiseks. See on aga juba praegu kindel, et esimene regilauluöö ei jää viimaseks.

«Tulevikus tahame üritust laiendada kogu Läänemere piirkonda,» ütles Sõmer. «Interneti vahendusel oleks ühel ja samal ajal võimalik osa saada Läänemere-äärsete maade pärimuse vanemast kihistusest.»

Õhtupoolikust öösügavusteni

• Arhailise laulu festival «Regiöö» algab täna kell 18 vaimuliku rahvamuusika kontserdiga Jaani kirikus, kus esineb ansambel Vara.

• Pärast kontserti minnakse kirikust Antoniuse õue, kus kell 19 alustavad tegevust regilaulude ja -tantsude õpitoad.

• Kell 20 saab Tampere maja keldris kuulata muinaslugusid ja muusikat Piret Pääri ja Cätlin Jaago esituses.

• Kell 21 esitab Jaani kirikus vaimulikku rahvamuusikat ansambel Triskele.

• Alates kella 21.45st tuleb Antoniuse õue pääsemiseks osta pilet, mis õppureile ja pensionäridele maksab 15 ja teistele 30 krooni. Esinevad Metsatöll ja Oort. Kell 24 algab samas ühislaulmine, mida saab jälgida internetiaadressil www.tartu.ee/rahvakultuur/regioo/.

Kommentaarid
Tagasi üles