Eile ehitajalt ametlikult vastu võetud Tartu kohtumaja arestikambrite esimene klient oli justiitsminister Märt Rask, kes kiitis tulevaste kinnipeetavate olmetingimusi.
Kohtusse toodavad vahialused sisenevad Lille mäel kõrguvasse justiitshoonesse mitte omal jalal, vaid autoga. Selleks on majas autolüüs, kust pääseb edasi alles siis, kui lüüsi massiivne välisvärav on kongiauto taga kindlalt sulgunud.
See tähendab, et Tartu kesklinnale seni omane vaatepilt kurikaelu kättpidi kohtu ette talitavatest politseinikest kaob jäädavalt minevikku.
Uus kohtumaja toob arestantide ellu aga teisigi muutusi. Lüüsist pääsenud, ootavad neid ees põrandaküttega kambrid ning sooja veega (kuni 37 kraadi) tualettruum.
«Vaadake hoolega järele, millal ilmuvad siia seintele esimesed kirjad stiilis «Siin viibis Kolja»,» õpetas maja inspekteerinud justiitsminister Märt Rask eile Tartu justiitsametnikke. «Kui ilmuvad, siis ärge karistage, vaid nühkige kirjad tuima järjekindlusega maha. See aitab kõige paremini.»
Maja nagu kindlus
Arestantide olme kohta arvas Rask aga, et inimõiguste kaitse organisatsioonil Amnesty International saab siin olla vaid üks etteheide: neil endil nii küütlevat peldikut pole.
Praegu veel mööblita kohtumaja lõhnab puhtusest, aga ka tõsidusest. Tühjas hoones kõndijale viirastub Hitleri punker kunagisest arvutimängust «Wolf»: enamik koridore on kitsad ja hämarad, kohtusaalid mõistagi akendeta.
Tühjad raudriiulid hiiglaslikes arhiiviruumides ootavad ebameeldiva sisuga toimikuid. Neis kohtades, kuhu on vaba ligipääs ka lihtsurelikel, üllatavad siiski valgusküllaste akendega galeriid.
Minister Rask märkas kohtusaalides kohtunike tarvis mõeldud poodiume ning hakkas arendama teooriat kohtukultuuride erinevusest just poodiumidest lähtuvalt.
«Näiteks Skandinaavias on tsiviilasjade arutamisel poodiumidest loobutud, kohtuistung peetakse koosoleku vormis ühise laua taga,» seletas ta. «See aitaks kindlasti kaasa kontakti saavutamisele kohtuniku ja kohtualuse vahel.»
Majaperemees, Tartu ringkonnakohtu haldusdirektor Tõnis Piir ruttas lisama, et Tartu majas ongi poodium vaid kaheksal saalil kahekümne ühest: peamiselt neil, milles hakatakse arutama kriminaalasju.
Õige aeg õigushoonest
Kohtunikke ootavad uues majas arvukad kohvi- ja kööginurgad ning koguni saun.
Kriminaalhooldajate ruumides pakub turvatunnet paanikanupp ning kogu kohtumaja ja selle lähiümbrus on videovalve all. Hoone kesklinnapoolse välisseina külge tuleb suur kell.
«See hakkab Tartu linnale näitama õ i g e t aega,» lubas justiitsminister Rask.