Vahur Kalmre
Postimees/Tartu
Tartus on võimul Reformierakond koalitsioonis Keskerakonnaga. Reformierakond on olnud selgel seisukohal, et kohalikel valimistel peaks Tartus olema vaid üks valimisringkond praeguse nelja asemel. Aga Keskerakond?
Seisnud kord Keskerakond peegli ees ja küsinud: peeglike-peeglike seina peal, mis on meie seisukoht valimisringkondade arvu suhtes? Peegel ütles ning keskerakondlased kirjutasid sellest ajalehes.
Keskerakondlane Olev Raju, muuseas linnavolikogu liige, kirjutas 11. märtsil: ringkonnad ei tohi olla väga suured, ka mitte kohalikel valimistel.
1:0 ühe ringkonna vastu.
Keskerakondlane Tõnu Kauba, muuseas linnavolikogu liige, pani 22. märtsil lausa oma loo pealkirjaks «Tartus on mõistlikem jätkata nelja ringkonnaga» ning jätkas: kui Tartus teha vaid üks ringkond, siis ei valitaks enam parteisid, vaid hoopis isikuid, ning valijad oleks ninapidi veetud; ühe ringkonnaga valimised suurendaksid autoritaarsust ja vähendaksid konsensus- ehk kokkuleppedemokraatia osatähtsust.
2:0 ühe ringkonna vastu.
Keskerakondlane Nikolai Põdramägi, muuseas linnavolikogu liige, kirjutas 5. aprillil: Keskerakond on küll seda meelt, et kuni käib häälte ülekantimine ühelt kandidaadilt teisele, on demokraatlikum jätta alles neli valimisringkonda.
3:0 ühe ringkonna vastu.
Keskerakondlane Peeter Taim, muuseas lausa Keskerakonna Tartu osakonna esimees, arvutas ja järeldas 26. aprillil: Tartu volikogu valimine on õiglasem nelja ringkonnaga.
4:0 ühe ringkonna vastu.
Mai algul valmistas Tartu Postimees ette paariskülge kohalikest valimistest, kus tahtsime teada ka erakondade arvamust valimisringkondade arvu kohta. Keskerakonnalt tuli Peeter Taimi nime all vastus, mis ütles, et «arutelude tulemusena pooldatakse erakonnas rohkem mitut ringkonda». Veel oli vastuses kirjas, et koalitsiooniparteriga siiski tülli minna ei taheta, küll saavutatakse kompromiss.
4,5:0 ühe ringkonna vastu.
Pööre «kompromissile» tuligi ning vahetult enne paariskülje ilmumist otsustas Keskerakond lõpuks: jõudsime kokkuleppele, et kui valimisringkondade arv tuleb volikogus arutlusele, hääletame ühe ringkonna poolt; meile pole see nii tähtis teema, et selle pärast koalitsioonipartneriga tülli minna. See mõte läks ka 14. mai ajalehte.
Seisnud Keskerakond jälle peegli ees ja küsinud: peeglike-peeglike seina peal, mis on meie seisukoht valimisringkondade arvu suhtes? Ja peegel vastas: teie mõtted on küll olnud selged ja ühte moodi, kuid võim on magusam veel.