«Meil pole seda millegi pealt taastada, on ainult mõned hägusad fotod,» põhjendas Astok. «Miks peaksimegi panema oma head kunstnikud paaniliselt järele aimama Adamsoni tööd, mille suhtes oli terav kriitika ja mis algselt polnudki sellele kohale ette nähtud.»
Konkurss annab vabad käed
Linnavalitsuse monumendikomisjon on viimastel aastatel korduvalt vaaginud, kas taastada Kalevipojana tuntud Vabadussõja mälestussammas Munga tänava otsa Vabaduse parki kohale, kus praegu troonib graniitsambal Kreutzwaldi büst.
Alternatiiv oli eestlaste aastasadu väldanud vabadusvõitlust märkiv monument. Komisjoni eelistus on langenud viimase kasuks, selgitas Astok. «Komisjoni selge seisukoht on, et teeme vaba konkursi,» sõnas ta.
Astok märkis, et konkursil võib võidutseda ka töö, mis kujutab Kalevipoega: «Aga see pole Amandus Adamsoni, vaid näiteks Mare Mikofi või Tiiu Kirsipuu või mõne noore ja tundmatu skulptori töö.»
Linnakunstnik Anli Tummi nimetas aga suuresti ka tseremoniaalse tähtsusega mälestusmärgi probleemistikku äärmiselt komplitseerituks.
Tummi isiklik seisukoht erineb monumendikomisjoni arvamusest: linnakunstnik toetab Kalevipoja taastamist endisesse asukohta ja Kreutzwaldi nihutamist Gildi tänava otsas olevale platsile, kus praegu haigutab tühjus. Tummi argumenteeris oma arvamust linnakodanike tahtega.
Välistatud on Tummi hinnangul aga Adamsoni Kalevipoja mõne teise kunstniku interpretatsioonis esitamine.
«Kui suudetakse kuju taastada sellisel kujul, nagu Adamson oli loonud, taastaksime sellega tüki Eesti Vabariiki,» välistas ta skulptor Jaan Luige mõne aasta eest modelleeritud kips-Kalevipoja kasutamise.