/nginx/o/2013/09/06/2341885t1hc7fa.jpg)
Kohati kuni poole meetri sügavune lumi hakkab paari päeva pärast saabuva soojaga sulama, kuid Emajõgi sellepärast Tartus veel üle kallaste ei tule.
Millimeetri täpsusega mõõtmisi tegevad meteoroloogid olid eile üsna kimpus: mõõdulatt näitas lume paksuseks üht, kuid mõõdulati lähedale jääv hang oli poole suurem.
«Lume keskmine paksus on meil 25 sentimeetrit,» ütles Ülenurmel asuva Tartu lennujaama ilmateenistuse meteoroloog Ilme Tampel. «Aga lume täpset paksust on väga raske öelda. Mõõdulattide järgi on see 2225 sentimeetrit, samas on meie vaatlusplatsil ka poole meetri kõrgused hanged.»
Vaid väikseid vaheaegu teinud kõva lumesadu algas ööl vastu pühapäeva veidi pärast keskööd.
Sademeid, mille hulka mõõdetakse millimeetrites, oli pühapäeva esimesest tunnist kuni esmaspäeva pärastlõunal kella kolmeni tulnud 29,7 millimeetrit. Seda on rohkem kui pool novembri tavalisest sademete hulgast ehk 52 millimeetrist.
Tampel lisas, et sademete hulga mõõtmise tegi eile keeruliseks tugev tuul, mis lume mõõduklaasist eemale kandis.
Õhurõhk kukkus
Paksu lund ja pahandust toonud tsüklon trikitas ka õhurõhuga: pühapäeval kella viie ajal õhtul näitas Tartu lennujaama baromeeter õhurõhuks ainult 710 mm Hg, mis on 50 ühiku võrra normaalsest (760 mm Hg) madalam.
Madala õhurõhu rekord jäi seekord siiski napilt püsima: viimase poole sajandi madalaimale tasemele ehk 709 mm Hg langes õhurõhk meil 1962. aasta 13. veebruaril.
Esmaspäeva esimesel tunnil hakkas õhurõhk taas tõusma, eile kella ühe ajal päeval oli see 725,2 mm Hg. «Täitsa hea tõus, arvestades seda, kui madal õhurõhk pühapäeva õhtul oli,» märkis Tampel.
Tõusev õhurõhk toob kaasa ka ilma jahenemise. Täna ja homme langeb termomeetri näit siinkandis kuni seitsme külmakraadini. Pärast seda läheb ilm jälle soojaks ja viletsaks: neljapäeval, reedel ja laupäeval on meil oodata tugevat tuult ja lörtsi, mis läheb üle vihmaks.
Neljapäevaks lubatavad viis-kuus soojakraadi ei tähenda veel lume kiiret kadumist. «Nii suure hulga lume sulatamiseks kulub vähemalt kolm-neli päeva,» kinnitas Tampel.
Jõgi püsib vaos
Ja kuigi ees ootab suur sula, pole Tartus põhjust uputust karta.
Novembri keskpaigast üsna ühesuguse veetasemega püsinud Emajõgi ei hakka maha tulnud suure lumehulga pärast linna piires üle kallaste tulema, kinnitas Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi (EMHI) hüdroloogia osakonna Lõuna-Eesti sektori peaspetsialist Ene Randpuu.
Tartus ulatus Emajõgi eile 135 sentimeetrit üle mõõdulati nulli, ööpäevaga oli veetase kaks sentimeetrit koguni langenud.
Seevastu Emajõele alguse andva Võrtsjärve veetase oli eile hommikuks ööpäevaga tõusnud 15 sentimeetrit ja ulatus 111 sentimeetrit üle mõõdulati nulli.