Haigus seljatas aasta tagasi Eesti Maaülikooli emeriitprofessori Ants Ilusa. Eluaegne kunstisõber ei saanud näitustel käia. Ta kurtis seda Viskiklubi liikmetele, kes nüüd tõid kunsti professori koju.
Viskiklubi tõi kunsti koju
«Ma olen käinud Tartu kunstinäitustel vähemalt 55 aastat, aga kui arvata, et ma käisin poisikesena ka isaga, siis tuleb 60 aastat,» ütles professor Ilus (82). «Nii et selle personaalnäituse olen ma ära teeninud.»
Vanem ja uuem kunst
Professori korteris Struve tänavas on seinad täis vanemat kunsti. Uuema kunsti hulgas, mida tema klubikaaslased laupäeval paariks tunniks näha tõid, oli töid ka Moskva (Borja Ivanovit) ja Riia kunstnikelt (Helïna Heinrihsone ja Ivars Heinrihsons).
Nii et kui Viskiklubi nimetas ettevõtmise erakordseks ja täievoliliseks rahvusvaheliseks korterinäituseks «Blended XI», siis ei ole see mingi nali. Ometi peab see 19 aastat tegutsenud auväärne kunstnike, muusikute, kirjanike ja teadlaste sõpruskond naljast niisama palju lugu kui heast viskist.
Eesti kunsti sama hästi kui klassikute hulka kuuluvate Tiit Pääsukese, Kaarel Kurismaa, Lemming Nageli ja Rein Kelpmani maalide hulgas näitas professor Ants Ilusa voodi ees oma installatsiooni viskipudeli korkidest ka klubi president Toomas Tiivel.
Uus ja vana hea viski
Kui kõik 15 tööd 15 autorilt olid ette näidatud, suundusid viskimehed koos klubi lähedal seisvate daamidega kõrvaltuppa.
Juba enne oli välja valatud Burnfoot Glengoyne Highland Single Malt, mis klubi presidendi hinnangul vääris ostmist ainult seepärast, et klubil on tava oma koosviibimistel uusi viskimarke mekkida. Praeguseks on neid proovitud umbes 700.
Silmanähtavalt rõõmsamaks tegi koosviibijad vana hea Laphroaig Quarter Cask, mis presidendi eelistuses on tipmise kümne hulgas.