Päevatoimetaja:
Jüri Saar
+372 739 0358
Saada vihje

Tarkvarafirmad kogevad tagasilööke

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kelmid kaaperdavad kontosid. Foto on illustratiivne.
Kelmid kaaperdavad kontosid. Foto on illustratiivne. Foto: Postimees/Scanpix

Veel mõne aasta eest Tartu tublimate IT- firmade sekka kuulunud CodeWiser seisab praegu ebaõnnestunud projektide tõttu silmitsi pankrotiga. Raskustes on ka mitmed teised IT-firmad.



«Tegime valesid tooteid valel ajal,» ütles CodeWiseri juhatuse liige Alo Toom ja ohkas. «Me ei osanud ette näha, et meie toodetel pole aasta pärast enam turgu. Paigutasime raha asjadesse, mis praegu ei müü.»

Tänaseks on CodeWiseri maksuvõlg krediidiinfo andmeil kasvanud üle viie miljoni krooni ning Tartu maakohtu määrusega on algatatud ettevõtte pankroti menetlus.

Makseraskused hakkasid firmal tekkima Toomi sõnul pärast seda, kui nad alustasid eratreeneri veebipõhise töövahendi loomist ning projekt USA partneri pankrotistumisel 2007. aastal vastu taevast lendas.

«Kaotasime seitsmekohalise summa. Väiksele firmale on see väga suur raha,» märkis Toom.

Altminekuid oli ka teiste projektidega. Näiteks töötas CodeWiser välja halduslahendust spaadele klientide teenindamiseks, kuid praegu, mil nii mõnigi spaa näeb vaeva, et ots otsaga kokku tulla, ei jätku sellisele tarkvaratootele piisavalt ostjaid.

Ärakukkumised tavalised


Tartu Teaduspargi arendusdirektor ja Tartu tarkvaraklastri uuringu üks autoreid Sven Illing  rääkis, et CodeWiser ei ole sugugi erandlik näide IT-firmast, mille ettevõtmisi pole saatnud loodetud edu.

Illingu sõnul on mitmed IT-firmad raskustes, sest IT on üks esimesi kuluallikaid, mille arvelt ettevõtted kokku hoiavad, kui raha napib.

Illing tõi värske näite Tartu väiksest tarkvarafirmast, kellel jäi suur arendusprojekt pooleli, kuna selle tellijaks olnud tööstusettevõtte käive oli kolm korda vähenenud ja firma loobus uude tarkvarasse panustamisest.

«Selliseid ärakukkumisi ikka on praegu,» nentis Illing. Lisaks on tema sõnul probleeme tehtud töö eest raha kättesaamisega.

Samas on teaduspargi arendusjuhi Illingu sõnul üleüldiste tagasilöökide taustal ka praegu edukaid IT-ettevõtteid, kes on müüki ja sealhulgas eksporti tänavu suurendanud. Näitena tõi ta online-mängude lahendusi loova Playtechi.

«Neil läheb ikka hästi, sest nende ärimudel on natuke teistsugune,» märkis ta ja lisas, et mitmed teisedki IT-firmad on langusele vaatamata lootusrikkad. Nad on suutnud kulusid koomale tõmmata ja varasemate aastate kasum aitab praegu hakkama saada, rääkis Illing.

Vähem riigihankeid


Osa IT-firmasid on Illingu sõnul oluliselt mõjutanud veel avaliku sektori hangete vähenemine.

Teaduspargi arendusdirektor selgitas, et selle aasta esimesel poolel olid ametiasutused paljuski ooteseisundis, teadmata, kas raha võidakse veel ära võtta või on eelarvekärbetega kõik. Alles aasta teisel poolel on Illingu sõnul hakanud ametiasutused IT-kulutusi taas julgemalt tegema.   

Võlgadesse sattunud Code­Wiseri juht Toom tõdes, et ka nende firmale on tunda andnud avaliku sektori hangete vähenemine.

«Avalik sektor moodustas märkimisväärse osa meie tellimustest,» nentis ta ja lisas, et raskem ongi praegu neil firmadel, kelle käive sõltus paljuski riigiasutustest.

Veel 2005. aastal kuulus CodeWiser Tartu Teaduspargi uuringu järgi kuue firma hulka, kes andsid 80 protsenti Tartu tarkvarasektori kogukäibest ja töötajate hulgast. Järgmisel nädalal aga langetab kohus otsuse võlgades CodeWiseri pankrotiavalduse kohta. 

Mida teeb tarkvaraarendusfirma?
• Tarkvaraarendusfirma loob arvutipõhiseid rakendusi vastavalt kliendi vajadustele tema tööprotsessi teostamiseks, lihtsustamiseks või teenuste pakkumiseks.   
• Tarkvaraarenduse protsessi täpne kuju sõltub peamiselt arendatava tarkvara otstarbest ning loojate eelistustest ja kogemustest. Klassikaliselt sisaldab tarkvaraarendus järgmisi tegevusi: süsteemianalüüs, disain, programmeerimine, testimine, juurutamine ja hooldus. 

Kommentaarid
Tagasi üles