/nginx/o/2013/09/06/2320445t1h5662.jpg)
Tartu Postimehe veebiväljaanne annab rattavõistlustelt vahetut infot ja kommentaare. Vahendab kunagine spordiajakirjanik Vahur Kalmre.
Võistlusjärgsed kommentaarid
Tartu tänavasõitu vaatas pealt ka rahvusvahelise jalgrattaliidu (UCI) president Pat McQaid. Pärast võistlust ütles McQaid, et oli raske võidusõit, mis temale pakkus väga palju huvitavaid emotsioone.
Oma selle aasta teise UCI võidu saanud lätlane Aleksejs Saramotins ütles, et raske oli. Meeskond aga toetas teda ja nad suutsid kõik rünnakud tagasi lüüa. Finisis aga olin teistest natuke tugevam, ütles lätlane.
Janek Tombak, kes üritas viimasel ringil mitu korda eest ära minna, ütles, et oleks ta alustanud finisispurti mõnevõrra hiljem siis oleks ta ehk ka võitnud. Tõusud olid küll rasked, rääkis Tombak, kuid ees olid kõik tugevad mehed, nii et eest ära minek viimastel tõusudel ei õnnestnud.
Erki Pütsep kommenteeris, et täna oli ta väsinud, aga jalad olid paremad kui eile. Pütsep selgitas, et on viimasel ajal vähem võistelnud ning eilne võistlus aitas jalad lahti sõita.
Pikk päev on läbi, rattasõit vaadatud-räägitud, paljude tuttavatega kohtutud ning nüüd võib kunagi Riho Suunalt kingituseks saadud ja täna kapist välja otsitud Castelli rattamütsi jälle oma minevikukohale tagasi panna. Las mäletab.
Võistlus on lõppenud
Täna peetud Tartu tänavasõidul võidutses lätlane Aleksejs Saramotins (Rietumu Bank-Riga). Teine oli rattaklubi Mitsubishi-Jartaz liige Janek Tombak ja kolmas Eesti koondise värvides sõitnud Erki Pütsep.
Käib viimane ring
Tartu tänavasõidu viimasele ringile läksid ees neli meest: Erki Pütsep, Janek Tombak, Aleksejs Saramotins ning Simas Kondrotas. Seega kaks eestlast ühe lätlase ja ühe leedulase vastu.
13. ring
Kolmeteistkümnenda ringi lõpus on ikka ees tosinameheline grupp, eestlased sealhulgas. Ring sõideti kiiremini kui eelmine. Lõpp hakkab lähenema, jõudu on jäetud rajale kilode kaupa, veel kaks Vanemuise tõusu on ees. Kõik kolm Kirsipuud - Rein, Toomas ja Jaan - vaatavad võistlust pealt. Käib täiesti tartulik võidusõit ja miks mitte hoida pöialt Põltsamaa mehele Janek Tombakule, kes pole veel Tartus ühtegi võidusõitu võitnud.
Lisaks sellele, et Tartus käib huvitav võidusõit, et tänase võidusõidu peaauhind on 3300 eurot, et lisaks sellel saab auhinnaraha ka vahefinisite eest, jagatakse sellel sõidul ka profiratturitele Europe Tour'i punkte. Muuseas, praegu on selles arvestuses eestlastest parimal kohal Janek Tombak, kes on 105 punktiga 23. kohal. Europe Tour on profiratturite nn teine liiga, sellest kõrgemal on ProTouri võidusõidud, kus korjavad punkte Pro Touri meeskondades sõitvad profid. Neid viimaseid on Eesti ratturite hulgas praegu neli: Tanel Kangert, Rene Mandri, Erki Pütsep ja Rein Taaramäe. Kaks viimast sõidavad siis täna Tartus.
Kaheteiskümnes ring läbi
Üheteistkümnendal ringil võitluse pooleli jätnud Jaan Kirsipuu ütles, et võitjat tuleb otsida nüüd ette jäänud 14 mehe hulgast. Kas siis näiteks eestlastest Rein Taaramäe, Erki Pütsep, Janek Tombak, Kalle Kriit või Mart Ojavee? Kaheteistkümneda ringi järel olid kõik viis kenasti esimeses grupis. Vahefinisi võitis taas Sergei Firsanov ja pani jälle tasku 100 eurot. Firsanov on võitnud veel teisegi vahefinisi ja isegi ühe Vanemuise mäel olnud mäefinisi, kuid selge, et paremad mehed tahavad sellel võidusõidul võita mitte vahe- vaid päris finisit. Jalgrattavõistlusel maksab vaid võit ehk nagu ütles kunagi Aavo Pikkuus: võite on jalgrattavõistlusel vaid kaks, esimene ja kolmas koht, ülejäänud on kõik kaotused.
11. ring
Võistluste stsenaariumi ennustanud Rein Kirsipuu ja Madis Lepajõe on pannud täkki: pikal, sirgel ja avatud Turu tänaval puhuv tuul on ratturitegrupi lõhkunud täiesti ribadeks. Iga ringi järel muutub olukord rajal, nii et ringifinisite järgi ei saa kuidagi ennustada järgmisel ringil toimuvat. Näiteks: seitsmes ring - ees neli meest, kaheksas ring - ees 17 meest, üheksas ring - ikka ees 17 meest, kümnes ring - ees viis meest, nende järel kaks pluss üks pluss kolm. Ribad mis ribad.
Üheteistkümnendalt ringilt tuli ees seekord tosin meest, nende hulgas on viis eestlast: Tombak, Taaramäe, Kriit, Pütsep ja Ojavee.
Kümnes ring
Kümnendal ringil toimus järjekordne ümbergrupeerumine. Ringi lõpus oli eest ära saanud viis meest, kelle hulgas ka Erki Pütsep ja Kalle Kriit. Paarkümmend sekundit hiljem tuli kaks ratturit, üks neist Markku Ainsalu. Sõidetud on kaks kolmandikku võistluspäevast, rajal on oldud juba kolm tundi.
Üheksas ring selja taga
Pärast kaheksandat ringi ütles võistlust vaatav treener Rein Kirsipuu, et nüüd läheb kolm ringi rahulikult, ees on 17-meheline grupp, kes on hoo üles tõmmanud ja neile on teistel juba väga raske järele jõuda. Üheksanda ringi lõpus oli 17-mehelise grupi hoog päris kiire. Grupis on ka kuus eestlast (Kirsipuu, Taaramäe, Ainsalu, Pütsep, Kriit ja Tombak). Neile järgneb umbes pooleminutilise vahega kaheksa meest. Võidusõit on läinud ribadeks.
Kaheksas ring
Kaheksanda ringi lõpuks oli 12-meheline grupp jooksikud kinni püüdnud. Nüüd on ees 17- meheline grupp, kus sees ka Kirsipuu, Pütsep, Taaramäe, Ainsalu, Kriit, Tombak. Sellest grupist tuleb võitja, kommenteeris Rein Kirsipuu. Tuletame meelde ka, mida ütles Jaan Kirsipuu enne starti: nende meeskond mängib Pütsepa või Taaramäe peale. Stsenaarium praegu töötab.
Seitsmes ring läbi
Seitsmenda ringi lõpus oli endiselt ees 4-liikmeline jooksikutegrupp. Suur grupp aga oli läinud ribadeks. Jooksikutele järgnes poole minuti kaugusel tosina meheline grupp, kus sõidavad ka Pütsep, Tombak ja Kirsipuu.
Kohtun siin stardi-finisipaigas Aavo Pikkuusiga, rattalegendiga, kes naerab, kuid ütleb, et läheb varsti järjekordsele operatsioonile. Küsin: mis tunded tulevad, kui jälle rattavõistlusi vaatad? Tead, millal mulle tunne peale tuli, vastab Pikkuus , 21. mail. Miks siis? Arva, pilgutab Aavo silma. Pingutan. Mulle helistasid sel päeval mitmed mehed Venemaalt ja Ameerikast, jätkab Aavo ja on lõbu ise. Sünnipäev see ju pole, püüan pingsalt edasi mõelda. Noh, kolmkümmend aastat tagasi, 21. mail, norib Aavo Pikkuus edasi. Pakun. Kolmkümmend aastat tagasi tulid sa Rahutuuri üldvõitjaks. Jah, noogutab Pikkuus. Vaata siis. Egas mul endal ka meeles polnud, jätkab Pikkuus, aga näe, neil venelastel, kellega koos sõitsin, on. Jalgrattaajalugu vaatab siin Tartu tänavasõidul igalt poolt vastu.
Vastutulevalt Riho Suunalt küsin, kus Tom on? Toomas Kirsipuu nimelt. Ta on trennis, tuleb hiljem, ütleb Suun. Aga sina, küsin? Ta on noorem ka, naerab Suun oma kunagise kõva kamraadi Toomas Kirsipuu kohta.
Võistlus käib.
Seitsmenda ringi lõpuks on ees pedaalivad jooksikud olnud ees juba üle kuuekümne kilomeetri.
Kuues ring
Kuuenda ringi lõpus - tuletame meelde, et täna sõidetakse Tartu GP-l 15 ringi - oli juba tuttavale kolmikule (Kriit, Ainsalu, Melehs) jõudnud järgi number 73 all sõitev Sergei Firsanov (Rietumu Bank-Riga). Suur grupp on endiselt kolmveerand minutit taga.
Viis ringi ehk võistluse kolmandik läbi
Viienda ringi lõpus oli kolmik (Ainsalu, Kriit, Melehs) endiselt ees, kuid vahe suure grupiga oli veidike vähenenud. Vahe umbes pool minutit. Suurt gruppi vedas Erki Pütsep, eilne võitja Mart Ojavee sõitis aga päris grupi lõpus.
"Rattaklubi" ehk siis vanade tuttavate kohtumine jätkub siin Tartus tänavasõidu stardi-finisipaigas. Kaks meest, kes oma jalgrattaelus kindlasti puudade kaupa soola ära söönud, treenerid Rein Kirsipuu ja Vello Ainsalu, räägivad omavahel.
Millest jutt, mehed? Ega me minevikku ei meenuta, ütlevad mehed justkui ühest suust. Minevikku meenutame kodus, lisab Kirsipuu.
Ja siis kommenteerivad mehed kolmanda ringi vahefinisit, milles võidu napsas Andrei Mustonen. Kui ees on jooksikute grupp, siis tavaliselt vahefinisites võidu peale ei spurdita. Nii raiskad mõttetult jõudu, mida on vaja hoopis töö tegemiseks, et suur grupp järele ei tuleks. Vahefinis on jooksikutele vaid joonest üle veeremise hetk ja võidab see, kes parajasti satub ees olema. Nüüd tegi Mustonen ikkagi spurdi ja ennäe!, järgmise ringi lõpus eda enam jooksikutehulgas polnud. Kas raiskas tõesti oma jõu ära, tõmbas ennast spurtides kinni või vaatasid ülejäänud jooksikud talle nii kurja pilguga otsa, ei tea, kuid teda enam ees polnud. Ju talle kaassõitjad ehk siiski jooki pähe ei valanud nagu ka on tehtud, muigasid Ainsalu ja Kirsipuu vaata et korraga.
Sõit aga on veel üsna noor, Janek Tombak leidis suures grupis veel aega pealtvaatajatele levitada. Rattasõit on niisugune pikk tööpäev, kus on oma ärkamine, hommikuvõimlemine, söök, lõunauinak, õhtuoode ja pidulik dinee. Ülekantud tähenduses muidugi.
Kolmekesi on üsna raske siiski lõpuni ette jääda, lisab lõpuks Vello Ainsalu (ise silmanurgast vaadates, kuidas poeg Markku ees tööd teeb): oleks vaja, et keegi läheks neile järele ja ette pääseks 7-8 meest.
Neljanda ringi järel
Neljanda ringi järel on ette jäänud kolm meest, nelikust on ära kukkunud vahefinisivõitja Andrei Mustonen. Kolmiku (Ainsalu, Melehs, Kriit) edu grupi ees on umbes 45 sekundit. Suurt gruppi vedasid Kalev Sport tiimi ratturid, kelle meeskonnakaaslane Mustonen just jooksikute hulgast ära pudenes.
Kolmas ring
Kolmanda ringi lõpus olid endiselt ees neli meest, samad, kes ka ring varem. Grupp järgnes paarikümne sekundi kaugusel, mis on paras silmside. Vahefinisi kolmanda ringi lõpus võitis Andrei Mustonen.
Teine ring läbi
Teie ringi lõpus on eest natuke ära saanud neli meest, kolm Eesti ratturit ja üks lätlane: Markku Ainsalu, Andrei Mustonen, Kalle Kriit ning Olegs Melehs. Vahe grupiga umbes 15 sekundit. Grupp aga ei paanitse.
Esimene ring, mille lõpetas grupi eesotsas ka Erki Pütsep, pani võistluste kommentaatori Ivar Jurtsenko arutlema Pütsepa võimaluste üle täna võita. Mis siin võimatut on, võitis ju Pütsep sama võistluse möödunud aastal.
Pütsep ei taha väga üksinda eest ära sõita, arutles Jurtsenko, talle meeldib ära lipsata väikese grupiga ja siis sellest grupist finiseerida. Vaatame, hetkel on veel liiga vara öelda, kas Jurtsenko teooria ja Pütsepa praktika täna töötavad.
Tuul on siin Aura veekeskuse ees igatahes päris kõva, lipud lehvivad kõvasti ning tuul teatavasti pole ratturitele kunagi väga suur sõber. Välja arvatud väga tugevatele ratturitele. Muuseas, ka täna teise komissarina ametis olev jalgrattakohtunik Madis Lepajõe ütles enne starti, et täna laguneb võidusõit väikestesse gruppidsse. Ennustatud on nüüd kõvasti, vaatame kuidas edeneb võidusõit.
Esimene ring
Esimse ringi järel on kõik ratturid koos, grupi eesotsas sõitis Eesti noorrattur Silver Ao, sealsamas oli ka Erki Pütsep. Äparduse oli esimesel ringil läbi elanud Markku Ainsalu, kummi purunemine oli ta jätnud grupist mõnevõrra maha.
Kõik, kellega olen siin stardi-finisipaigas räkinud, ütlevad justkui ühest suust, et täna tuleb raske sõit. Rein Kirsipuu, legendaarne rattatreener, kes veel vahetult enne starti ütles midagi poeg Jassile, ütles, et täna otsustab tuul. Tuul on kõva ja see lõhub grupi kindlasti laiali. Pealegi on rajal pikki ja lagedaid lõike Tähe ja Turu tänaval.
Mida peaks ratturid tegema, et mitte tagumistesse gruppidesse jääda? Ees peab olema, ütles Rein Kirsipuu. Ai, kui lihtne tõde! Selle juures tuleb kohe meelde Aavo Pikkuusi öeldu ja kreedo: suures grupis tuleb olla esikümne hulgas, siis ei maga äraminekut maha.
Kui oled väga tugev, siis võid muidugi tagapool olla, ütleb Rein Kirsipuu veel.
Tänasele võistlusele startis 105 meest 18 meeskonnast.
Jassi jutt
Vahetult enne starti ütles Jaan Kirsipuu, et täna tuleb raskem sõit kui eile. Linnarada on piisavalt raske, et esimese kahe-kolme ringiga paremad eest ära pääseksid. Alguses peab olema tähelepanelik, ütles Kirsipuu, et minekut mitte maha magada.
Eesti koondisel on kaks meest, kellele nad Kirsipuu sõnul üritavad täna mängida. Need on proffide tippliigas ProTouri meeskondades sõitvad Erki Pütsep ja Rein Taaramäe.
Pealegi peaks noorematel sõitjtel olema veel eilne sõit jalgades. Täna on edukad need, ütles Kirsipuu, kes on vanemad ja koormustega harjunud. Esimese päeva üllatusi täna ei tule, ütles Jass ja läks starti.
Võistlus algab mõne minuti pärast. Olge meiega koos siin lainel.
Pool tundi enne sõitu
Tartu tänavasõit, mis algab Tartu kesklinnas kell 13, kogub tuure. Mis seda näitab? Näitab see, et tasapisi on siia stardi-finisipaika hakanud tulema mehi, keda oleme Eestis harjunud nägema rattasadulas.
Juba eile kirjutasin, et Tartu jalgrattapäevad on ka omamoodi klubiüritus, mis kogub kokku paljud endised ratturid. Treener Vello Ainsalu on tulnud vaatama poja Markku Ainsalu sõitu (eile tegi Markku kõvasti tööd, ütles Vello, ei tea, kas tal täna jaksu niipalju on).
Jaan Veeranna, endine sõitja ja praegune treener, jalutab võistluspaigas. Ja kohe sealsamas sai tere öeldud Riho Suunale, mehele, kellega kõige rohkem olen koos ajakirjaniku ja rattasõitja koostööd teinud.
Samal ajal käib meeskondade tutvustamine ja võistlusnumbrite väljahõikamine. Teadmiseks: Eesti koondis sõidab kõige väiksemate numbrite all. 1 - Erki Pütsep, 2 - Rein Taaramäe, 3 - Allan Oras, 4 - Jaan Kirsipuu, 5 - Markku Ainsalu, 6 - Indrek Rannama. Paras aeg hakata võistluse jälgimiseks ettevalmitusi tegema. Selleks tuleb arvuti Tartu Postimehe peale sättida.
Eelteadmisi
Täna peetakse Tartus tänavasõit Tartu Grand Prix 2008, linna tänavatel läbitakse 12,5-kilomeetrisel ringil kokku 187 kilomeetrit. Start on kell 13 veekeskuse juures Turu tänaval. Fini on sealsamas.
Starti tulevad needsamad ratturid, kes eile sõitsid Estonian Cycling Weekendi avavõistlusel Tallinnast Tartusse. Võistlus kuulub UCI Europe Tour i 1.1 kategooriasse, nii kõva võidusõitu pole korraldajate sõnul ühelgi Eesti naabermaal.
Eile võitis eestlasest rattaproff Mart Ojavee, kes esindab Läti klubi Rietumu-Banka Riga (muuseas, sellesama klubi treener on eilegi rajal olnud Jaan Kirsipuu).
Võistlusel oli teine Erki Pütsep (Eesti koondis). Samuti Eesti koondise värvides neil võistlustel sõitev Jaan Kirsipuu oli seitsmes, Markku Ainsalu kaheksas. Peagrupis, mis tuli finisisse üle üheteistkümne minuti hiljem, lõpetasid ka Eesti rattaprofid Janek Tombak, Kalle Kriit ja Rein Taaramäe.
Mart Ojavee tunnistas pärast finisit, et ei võta ka tänast võistlust kergemalt. Mis mul siin ikka hoida on, ütles Ojavee Postimehele. Annan endast kõik, mis esimesest võidukihutamisest alles jäi.
Tartu tänavasõitu peetakse sel aastal kaheksandat korda, mis iseenesest pole muidugi õige fakt. Jalgratturite tänavasõitu on Tartus peetud aegade algusest, kindlasti mäletatakse veel, kuidas ratturid võtsid aastaid tagasi Lossi tänava munakivitõusu ning siis veel Vallikraavi tänava munakivitõusu otsa. Sealt on üles läinud ilmselt kõik ratturid, kes Eestis üldse olemas olnud on.
Ja vanemad tartlased mäletavad kindlasti: kui tõusust läks üles Metsa Tõnn või hiljem Pikkuusi Avka, siis saatis neid pealtvaatajate pidev ergutuslaine. Olid ajad!
Nüüdset tänavasõitu aga valitses esimestel aastatel (2001-2003) Jaan Kirsipuu. Hiljem on võitnud veel iirlane Mark Scanlon, leedulane Tomas Vaitkus, poolakas Wojciech Pawlak ja möödunud aastal jälle eestlane, Erki Pütsep.
Kuidas tänavu? Kas proffide tippliigas ProTouri meeskondades sõitvad Erki Pütsep (Bouygues Telecom) või Rein Taaramäe (Cofidis)? Või järgmises liigas ProContinental sõitvad Kalle Kriit ja Janek Tombak (Mitsubishi-Jartazi)? Tombak vääriks ühte Tartu tänavasõidu võitu ju küll.
Muuseas, võiduauhind on tänasel sõidul 3306 eurot.