Päevatoimetaja:
Richard Särk
Saada vihje

Regio kaart viib GPS-seadmed massidesse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Regio töötajad Erki Kokkota (vasakul) ja kartograafia ja geoinfo osakonna tootearendaja Enn Veenpere.
Regio töötajad Erki Kokkota (vasakul) ja kartograafia ja geoinfo osakonna tootearendaja Enn Veenpere. Foto: Margus Ansu

Äsja Garmini GPS-seadmetele põhjaliku Eesti kaardi teinud Regio saab kevadel valmis ka ülejäänud Baltikumi GPS-kaardi, korralikud kaardid ja kiiresti kukkuvad hinnad viivad GPS-seadmed paari aastaga sadade tuhandete inimesteni.

Regio müügijuhi Erki Kokkota sõnul juhib alates märtsist Garmini seadmetesse sisestatud kaart eksimatult kõigi linnade majade aadressideni. Erandiks on külad ja väiksemad tänavatega asulad, kus kaart juhib konkreetse maja aadressi asemel otsitava küla või tänavani. Külade ja väikeasulate majade aadressid lisanduvad aga Kokkota kinnitusel veel tänavu.



Mullu said endale Regio omast küll veidi vähem täpse kuid samuti tervet Eestit hõlmava kaardi Garmini peakonkurendi TomTomi navigatsiooniseadmed. Samasugused Eesti kaardid on ka mõne vähemtuntud tootja (näiteks Prestigio) aparaatidel.



Varem ei olnud auto-GPSiga Eestis suurt midagi peale hakata, sest parimal juhul olid navigatsiooniseadmete kaartidel vaid üks-kaks suuremat linna ja peamagistraalid.



Kiire levik



Praegu kukuvad autode navigatsiooniseadmete hinnad juba kuude ja nädalatega. Odavamate, Eesti kaardiga varustatud ja autodele sobilike seadmete hinnad algavad Eestis vähem kui 4000 kroonist. Praegu veel on autode navigatsiooniseadmed ehk paarikümnel tuhandel inimesel, ent Tartu Postimehega vestelnud seadmete müüjate sõnul pole kahtlust, et mõne aasta pärast on need aparaadid juba sadadel tuhandetel inimestel.



Lisaks on GPS-seadmed muutumas igapäevaseks abimeheks metsas liikuvatele jahimeestele ja matkajatele ning põllumeestele, kes peavad oma maid üle mõõtma.



Regio tootearendaja Enn Veenpere sõnul kasvaski seni kõige kiiremini looduses kasutatavate käsiseadmete hulk, sest enamikul neist oli juba varem sees Eesti kaart, mis näitas inimese asukohta kaardil. Sel kevadel Garmini navigatsiooniseadmetele paigaldatud kaartidel on aga routing-funktsioon, mis tähendabki seda, et pärast teekonna lõpp-punkti sisestamist juhib kaart ja eestikeelsed häälkäsklused kohale.



Mida aga teha kõigi nende navigatsiooniseadmetega, mis on paigaldatud tehase poolt Eestisse toodud autodele ning mille kaart piirdub parimal juhul Tallinna ja mõne suurema magistraaliga?



Veenpere sõnul on erinevatel automarkidel erineva tootja ja tarkvaraga navigatsiooniseadmed ja suure osaga neist pole kaartide puudumise tõttu paraku midagi peale hakata. «Uusi kaarte toodetakse eelkõige uutele naviseadmetele ja on lahtine, kas ja millal tulevad need kaardid vanematele aparaatidele,» ütles Kokkota. .



Otse maaletoojaga



Kui tavaliselt pannakse kaardid seadmetele tootjatehases, siis Regio valis teise tee ja teeb otsekoostööd Garmini maaletoojaga, mis salvestab kaardid aparaatidele siinsamas Eestis.



See tähendab, et suvalisest Ameerika internetikaubamajast ostetud Garmini seadmel puudub praegu Eesti kaart. Otsekoostöö tõttu Regio ja Garmini maaletooja vahel on praegu Eestis müüdavates aparaatides värsked, veel selle aasta algul uuendatud kaardid.



Garmini maaletooja Jakari Marine juhataja Jaak Unnuki sõnul langevad GPS-seadmete hinnad lausa päevadega. «Enne Motorexi messi 8300 krooni maksnud seade maksab nüüd 7600 krooni,» ütles ta.



Alates tänavu märtsist on Jakari Marine müünud 2000 navigatsiooniseadet. «Igakuine müük on kasvanud kordades, aga ma arvan, et umbes kümme protsenti inimestest teavad, mis loom see GPS on. Nii et tööd on teha veel küll ja küll.»



TomTomi ühe maaletooja Artvali müügijuht Rainer Mäemets lausus, et nende müüdavad seadmed said põhjalikumad Eesti kaardid juba varem. «TomTomi teede katvuse määra on raske mõõta,» lausus ta. «Meie kaardil on ka näiteks väga väiksed Võrumaa külad, aga majanumbrite pealt on kokku hoitud.»



Mäemets lisas, et Regio kaart on Tele Atlase Eesti kaardist ilmselt detailsem.  Odavaim Artvali müüdav TomTomi autoseade maksab 3750 krooni, Jakari Marine pakutav Garmin aga 4200 krooni.





Kas kiirem või lühem tee



Eesti kaardiga varustatud autode navigatsiooniseadmete hinnad ulatuvad vähem kui 4000 kroonist 10 000 kroonini.



Sihtpunkti sisestaja saab valida, kas ta sõidab kohale mööda kõige lühemat teed või mööda  kiiremaid teid.



Garmini seadmes olev kaart otsib majad kõigis linnades üles aadressi järgi. Erandiks on külad ja väiksemad tänavatega asulad, kus kaart juhib konkreetse maja aadressi asemel otsitava küla või tänavani. Külade ja väikeasulate majade aadressid lisanduvad veel selle aasta jooksul.



USAs ja Saksamaal on kasutusel ka traffic-info süsteem, mis hoiatab seadme kasutajad ka liiklusõnnetuste, teesulgude, libeduse ja ummikute eest.


Garmini navigatsiooniseadme ostuga saab Eesti kaardi tasuta kaasa, vanemale seadmele tuleb see juurde osta. Kui Garmini seade on ostetud näiteks mõnest USA internetikaubamajast, tuleb Eesti kaart siinselt maaletoojalt juurde osta.



Allikad: Regio, Artvali, Jakari Marine

Kommentaarid
Tagasi üles