Rahinge katlamajast saab Küla Katel

Martin Pau
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Repro

Kaksteist aastat kasutult konutanud Rahinge katlamaja välissein on kaetud valgete vahtplastplaatidega, katusel müttavad töömehed kukutavad laepaneelide küljest betoonipuru.


Rahinge külavanem Külli Pann pajatab heatujuliselt, kuidas ta rajatava külakeskuse ehitust uudistama tulles unustas, et ukse ette on kaevatud vundamendi soojustamiseks sügav kraav, ning kõhuli porri sadas.«Külanoored olid juba sel suvel siin aktiivsed, mängisid koroonat,» räägib külavanem. «Eelmiste jõulude ajal tõime ka kuuse sisse ja tegime näitemängu. Mis sellest, et seinad olid ümberringi veidi tahmased.»Korter jäi kitsaks


Külli Pann pole üksnes entusiastlik, vaid ka lahke. Teda pole häirinud, et näiteringilapsed on käinud proovidel tema korteris. Paraku mahub Panni elutuppa vaid monoteater, äärmisel juhul tilluke trupp, kuhu kuuluvad kõhnad lapsed.«Vanemad Rahinge inimesed meenutavad nostalgiaga aega, kui lihatööstuse juures oli veel söökla, kus peeti kõik suuremad tähtpäevad,» ütleb Pann. «Külakeskust pole hädasti vaja ainult noortele, vaid ka eakamaile.»Juba paari kuu pärast peaks pikk juubeli- või peielaud mahtuma saali, kus oli kunagi aukohal Rahinge väheldasi kortermaju ning töökoda kütnud söekatel.Kõrvalruumi seatakse üles üldpruugitavad arvutid, olgu asjalikeks asjaajamisteks või virtuaalseiks verelaskmisteks arvutimängudes.Rahinge endisele katlamajale tellis Tähtvere vallavalitsus uued aknad juba üle-eelmisel aastal. Katlamajast külakeskust ehitava OÜ Heinzbau üks omanikest Priit Herja selgitab, et põhiliselt hakkab maja saama sooja õhksoojuspumbalt, aga kerget lisa pakub põrandaküte.Tähtvere valla arendusnõunik Jüri Varik lubab, et vallavalitsus aitab Rahinge Külaseltsil küttearveid maksta. Külli Pann aga rõhutab, et selts püüab teenida lisaraha kokkupandava pidumööbli ja ruumide väljaüürimisega.Tähtvere vallavanem Rein Kokk märgib rahulolevalt, et PRIA antud 970 000 kroonile ehitusrahale ei pidanud vald lisama rohkem kui 100 000 kroo­­ni.Rahingest tõmbepunkt


«Meie mõte on teha Rahin­­ge keskseks vallaürituste pidamise kohaks,» lausub Kokk.


«Ilmatsalus on küll rohkem elanikke (Rahingel on umbes 350, Ilmatsalus 470 elanikku – toim), aga ta on nagu valla serva peal, sopis. Rahingele seevastu tulevad valla teed kokku.»Arendusnõunik Jüri Varik rõhutab, et Rahinge külakeskus ja mõnesaja meetri kaugusel paisjärve ääres arenev Rahinge vigurspordikeskus peaksid hakkama tuksuma tervikuna.Rahinge külakeskuse paraaduks ootab alles senisele aknakohale sisseraiumist. Ukse juurde tuleb aga Külli Panni sõnul ilmselt silt Küla Katel. See vihjaks ühtaegu kivihoone nõgisele minevikule ning loodetavalt pulbitsema hakkavale seltsielule.

Märksõnad

Tagasi üles