Päevatoimetaja:
Eili Arula
+372 739 0339
Saada vihje

Vilunud meister vormib ka kolmekõrvalise kruusi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Osaühingus Siimusti Keraamika 40 aastat töötanud Mari Lednikov vormis eile väsimatult potikedra taga parajalt mõnusa suurusega kruuse. Savitöö on Mari Lednikovil justkui geenides, sest ka ta ema ja isa töötasid samas asutuses.
Osaühingus Siimusti Keraamika 40 aastat töötanud Mari Lednikov vormis eile väsimatult potikedra taga parajalt mõnusa suurusega kruuse. Savitöö on Mari Lednikovil justkui geenides, sest ka ta ema ja isa töötasid samas asutuses. Foto: Sille Annuk

Joosep Tiimani rajatud savitööstus ja sellest välja kasvanud Siimusti Keraamika on rohkem kui sajandi jooksul oma nahal ära tundnud kõik majanduskriisid, kuid siiski püsti jäänud nagu jonnipunn.

«Ma ei kujuta ette, et meie tehast Siimustis enam poleks,» ütles Siimusti Keraamika OÜ tegevjuht Elsa Kurs. «See kuulub aleviku juurde.»

Kuulub tõesti: näiteks eile potikedral kruuse vorminud Mari Lednikov on ettevõttes töötanud 40 aastat. «Eks see töö hakkab lõpuks ikka tervise peale,» tunnistas Mari Lednikov savitööd pooleli jätmata.

Aga käed on tal endiselt siledad. «Savi on ju tervislik,» naeris ta. «Aga küüsi ei saa selle töö juures küll kunagi kasvatada, kõik kuluvad ära.»

Tellimusi jätkub

Vormija Mari Lednikov on Siimusti Keraamika üks paarikümnest töötajast. Rohkem ettevõte praegu endale lubada ei saa. «Eestis on tootjal raske pinnal püsida,» ütles Elsa Kurs. «Eelmise aasta lõpust hakkas müük vähenema, sest inimestel tuleb üha rohkem mõelda, kas osta savikauss või leiba.»

Jaanuaris firma ei töötanud, veebruaris müüdi kaupa ligi 150 000 krooni eest. «See meid ära ei elata,» ohkas tegevjuht. «Elekter ja gaas lähevad üha kallimaks, isegi miinimumpalga suurenemine annab meil tunda. Kuid olen optimistlik.»

Samuti 40 aastat Siimusti Keraamikas töötanud Elsa Kurs usub, et ettevõte elab sellegi majanduskriisi üle. «Tellimusi meil jätkub,» kinnitas ta. Tellimused on näiteks omavalitsustele ning asutustele tehtavad kruusid, seinakellad, vaasid ja nõud toidukohtadele.

Eesti suuremate poodide kaupmehed Siimusti toodangut eriti müüa ei taha.

Siimusti Keraamikas on töös ligi kolmsada mudelit, kõik tooted tehakse Põlvamaalt Joosu karjäärist pärit madalkuumuse ehk kuni 1100-kraadist põlemistemperatuuri taluvast savist. Viimane uus mudel on hästi unustatud vana ehk seinale käiv soolavakk.

Keraamikaturism

Et väike firma omadega paremini toime tuleks, ehitati tööstuse juurde uus oma kaupa pakkuv pood ning kolitakse suures hoones käiv tootmine vaid esimesele korrusele.

Mis savinõude tegemisse puutub, siis seda võivad kõik huvilised Siimustis oma silmaga vaatamas käia ja järelegi proovida. Keraamikaturismi edendamiseks tegi Siimusti Keraamika eraldi firma.

----------------------------------------------------

Hea tuju tegijad

Kui me fotograaf Sille Annukiga eile hommikul Siimustist tagasi jõudsime, oli Tartu Postimehes tõsine tööpäev juba täies hoos. Koorisime siis kena rohelise kolmekõrvalise kruusi paberist välja ja nagu arvata oligi, ajasime sellega kolleegid südamest naerma.

Hea tuju teevad teisedki Siimusti Keraamika tooted: lisaks Järvamaal asuvale Kilplaste külale ja teistele huvilistele tehtavatele kolmekõrvalistele kruusidele leiab nende hulgast ka praktilised kahekõrvalised mahukad jooginõud, kastmetele ja taevas ise teab missugustele kokakunsti imedele mõeldud väiksed vaadid ning lõbusa konn-kausi. (TPM)

Kommentaarid
Tagasi üles