Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Küsitlus: Tartust valitud riigikogu liikmete tüüpiline töönädal

FOTO: Raigo Pajula

Tartu Postimees küsis Tartust valitud üheksalt riigikogu liikmelt, milline on nende tüüpiline töönädal, et lugejagi saaks aimu, kas meie valitud teevad tööd või võtavad levinud arvamuse kohaselt palka mittemillegi eest. Vastas kaheksa riigikogulast (vastamata jättis IRL liige Peeter Tulviste), kaaskirjades kurtes liiga nappi etteantud leheruumi.

Aadu Must

Keskerakond, kultuurikomisjon

Kultuurikomisjoni väljasõidukoosolek toimus lagunevas Patarei vanglas (nt Venemaa vanglapealinnas Tobolskis ollakse vanglamaailma pärandi säilitamisel meist pikalt ees – ühte kindlusvangla hoonetest ehitati näiteks igati tasemel arhiiv).

Minu nädala põhitööks sai Keskerakonna põhiseisukohtade sõnastamine riigikogus arutusele tuleva riiklikult tähtsa küsimuse «Eesti hariduse tulevik, eesmärgid, kättesaadavus» tarvis. Aeganõudev ja vastutusrikas ülesanne.

Maadlesin ka kutseseaduse ja Euroopa vastava kogemusega (eelnõu pingutab üle tasuliste kutsekomisjonide loomisega ja alahindab akrediteeritud ülikoolide võimet kvaliteetselt kutseid anda). Koostasin veel dokumendi üliõpilaste ühiselamute kohta, käisin asja vaatamas (kui päästeamet Tartu Narva mnt ühika kui eluohtliku kinni paneb, ületab kohtade defitsiit näiteks Tartus 1000 piiri ning riigi abita, ainult ülikoolide ja linna rahaga asja ei lahenda).

Nii «vabal» kui ka töönädalal kulus mul rahvuskaaslaste programmi nõukogu liikmena tunde haridus- ja teadusministeeriumis – projektide läbivaatamiseks, aruteludeks, rahastamisotsuste langetamiseks. Jäin rahule – need projektid rikastavad meie kultuuri.

Viimasel «vabal» laupäeval esinesin ettekandega Parkinsoni konverentsil, «töönädala» laupäeval aga Eesti Rahva Muuseumi Sõprade Seltsi konverentsil. Kuluaaris pommitati mind küsimustega ajaloost, rahvuslikust mälust, rahva õiglustunnet riivavatest igasuguste tähtsate tegelaste kõrgetest palkadest ja astmelisest tulumaksust, mis aitaks seda ebaõiglust kompenseerida.

 (Tosinast kirja panna kavatsetud punktist mahtus lubatud ruumile ainult neli.)

----------------------------------------

Toomas Trapido

Erakond Eestimaa Rohelised, rahanduskomisjon

Neljast nädalast kolmel on täiskogu (suure saali) istungid ja komisjonid. Tavaliselt on nädala jooksul päevakorras ligi 20 eelnõu. Kohusetundlik riigikogulane püüab need kasvõi läbi sirvida, et teada, millest jutt. Ma tõepoolest ei usu, et ükski riigikogulane suudab kõik eelnõud süvenenult läbi lugeda.

Eelnõusid on seinast seina ainult täiskogus, aga lisanduvad veel komisjonide eelnõud. Minu arvates ongi probleem selles, et süvenemine on peaaegu võimatu.

Samuti võiks riiklikult tähtsate küsimuste arutelusid rohkem olla, näiteks tervise, keskmise eluea tõstmise, maailma kliima- ja energiaolukorra jt küsimustes. Sellised arutelud, kui meedia neid vahendab, annaksid ühiskonnale adekvaatsema pildi tegelikest probleemidest ning ka riigikogust kui tervikust, kes midagi püüab ära teha.

Omalt poolt oleme algatanud energiaarutelu, aga riigikogu enamus pole pidanud seda piisavalt tõsiseks.

Vabadel nädalatel püüan teha süvenemist nõudvaid asju ja n-ö järeltöid ehk vastata kirjadele, kohtuda inimestega jne. Osalen aktiivselt päris mitme kodanikualgatuse töös – Eesti looduse prügist puhastamine, linnade rohelisemaks muutmine jms.

Püüan riigikogu tähelepanu juhtida maailmas toimuvatele muutustele, milleks Eesti üldsegi valmis ei ole ja valitsuse tasemel probleemi peaaegu et eiratakse: nt energia kättesaadavuse vähenemine, energia ja toidu kallinemine, kliimamuutus ja segadus finantsturgudel.

Mitmete riikide parlamendid on alustanud arutelusid muutuste hädavajalikkuse üle, aga Eestis on vaja veel teha tööd, et asi hakkaks kohale jõudma. Seda ma proovingi jõudumööda teha.

----------------------------------------

Heljo Pikhof

Sotsiaaldemokraatlik Erakond, sotsiaalkomisjon

Riigikogulase töö ei koosne ainult suures saalis istumisest. Näiteks perekonnaseaduse eelnõu moodustab koos seletuskirjaga 95 lehekülge teksti, lisaks on sotsiaalteadlased koostanud seaduse mõjude 51-leheküljelise analüüsi. Eelnõu paragrahve oleme tunde arutanud poliitikute, riigiametnike, pereorganisatsioonide esindajatega. Lisaks tuleb küllalt sageli osaleda konverentsidel, seminaridel ja ümarlaudades.

Kiirpilk aprillialguse saalivabale nädalale. Sotsiaalkomisjon korraldas koostöös soomlastega Põhja- ja Baltimaade HIViteemalise konverentsi, kus esinesin ettekandega. Ka 1. aprill oli naljast kaugel: koostasin südaööni ettekandeid tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustuse vajalikkusest Eestis, perekonnaseaduse eelnõust ja garantiidest koondamise korral Euroopa Liidu liikmesriikides.

2. aprill algas varahommikuse sõiduga Tallinnast Rakverre, kus kohtusin Lääne-Virumaa Puuetega Inimeste Kojas kutsehaigete ja tööõnnetuse läbi kannatanud inimestega. Õhtul rääkisin Tartu Ülikooli raamatukogus naistele perekonnaseaduse eelnõust. Järgmisel hommikupoolikul kohtusin kohalikega Rannu rahvamajas, seejärel valmistasin hilisõhtuni slaide ja kirjutasin ettekannet e-tervisest.

Ühe päeva sisustasid sotsiaalkomisjoni tulnud kirjadele vastamine, töökoosolekud nõunikega ja fraktsiooni esimehe juures. Laupäev möödus töölepinguseaduse eelnõusse süüvimise tähe all.

Istunginädal algas fraktsiooni koosolekuga, järgnes komisjoni koosolek, siis koosolek korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjonis ja riigikogu istung. Kõik istungid transleeritakse teistesse riigikogu ruumidesse, nii et ka koridoris või kohvikus näeme-kuuleme saalis toimuvat ning jõuame õigeks ajaks saali, et oma valik teha.

----------------------------------------

Helmer Jõgi

Reformierakond, kultuurikomisjon

Tavaliselt sõidan autoga Tallinna pühapäeva õhtul, nii tekib aega hommikuse meediaülevaatega tutvumiseks. Tihti peab ka nädala sees mõnel pärastlõunal Tartusse tulema. Tallinnaski toimub nädalalõppudel palju huvitavat, mis lisaks enesetäiendamisele laiendab suhtlusringkonda. Arvan, et lisaks palgale annab riigikogu liikmele tõelise sõltumatuse eelkõige kompetentsus, mis tuleb eneseharimise ja informeeritusega.

Eelmisel nädalal vastutasin kahe seaduseelnõu eest. Tänaseks vastu võetud seadusemuudatuse kohaselt sõlmitakse haridusasutuste juhtidega tähtajatud töölepingud. Teema ei olnud mulle eriti aeganõudev, sest olin aastaid aruteludes ja vaidlustes sees, teadsin poolt- ja vastuargumente. Mälu värskenduseks lugesin üle vanad märkmed ja eelmiste kordade stenogrammid.

Teine oli koolieelsete lasteasutuste seaduse muutmine, mis kohustab õpetama eesti keelt kui teist keelt kolmandast eluaastast. Olin komisjonipoolne ettekandja, seega pidin lisaks olema valmis ka suure saali küsimusteks, nõutama lisaandmeid haridusministeeriumist ja selgitusi raha eraldamise kohta omavalitsustele. Väga kasulik oli istungivabal nädalal kultuurikomisjoni väljasõit Narva. Kohtumised Narva venekeelsetes koolides ja lasteaedades andsid tunnistust narvalaste positiivsest hoiakust eesti keele õppimisse.

Kolmapäeval arutasime väiksema töörühmaga jahindust, sest minult ja mitmetelt kolleegidelt on küsitud jahiseaduse kavandatavate muudatuste kohta. Laupäeval olin Põlvamaal jahinduskoolitusel, loengute vaheaegadel oli hea võimalus vahetada mõtteid Leedu ja teiste riikide jahinduspraktika kohta.

Neljapäeval arutasime töörühmaga regionaalhalduse küsimusi, sh koolivõrgutemaatikat.

Nädala algus kulus aruteludele riigikogu töö üle, esitasime oma ettepanekud riigikogu juhataja ümarlauaks, erinevalt mõnest teisest fraktsioonist.

Nädalalõpp kulub järgmiseks töönädalaks valmistumisele.

----------------------------------------

Silver Meikar

Reformierakond, väliskomisjon

Olen viimastel kuudel häbiväärselt vähe Tartusse jõudnud. Istungivabadel nädalatel olen viibinud välislähetustel, näiteks eelmisel nädalal väliskomisjoni visiit Ameerika Ühendriikidesse. Istunginädalate lõpus on olnud pealinnas olulisi sündmusi, nii kohtusin munkadega Birmast ja juhtisin  ELDRi (Euroopa Liberaalide) volikogu seminari.

Eestil kui alles hiljuti iseseisvunud riigil lasub moraalne kohustus aidata diktatuurirežiimide ikke all kannatavaid riike ja rahvaid – valgevenelasi, birmalasi, tiibetlasi. Nii korraldan riigikogus seminari «Partnerlus Aafrikaga» ja pühapäevaks kutsusin Eestisse 20 noort Valgevene opositsionääri.

Kohustuslik on osaleda saaliistungitel, fraktsiooni aruteludel, komisjoni ja töörühmade koosolekutel. Kõik need eeldavad eeltööd – tutvumist materjalidega, kohtumisi spetsialistidega ja arvamuse väljakujundamist.

Väliskomisjoni liikme ja Reformierakonna välissekretäri ajast võtab välissuhtlemine suurema osa. Siiski püüan silma peal hoida ka minu arvates Tartule olulistel teemadel – näiteks tänapäevase rongiliikluse loomine, regulaarlennuühenduse avamine ning bussi- ja rongijaama ühendamine Tartus.

 Samuti pean oluliseks pidevat suhtlemist valijatega, kellele saadan pidevalt ülevaateid oma tegevusest, samuti täiendan oma ajaveebi www.meikar.ee. Järgmine istungivaba nädal on plaanis veeta Lõuna-Eestis, kus osalen metsaistutuspäeval Kaara talus ning «Teeme ära 2008» kampaanias Tartus. Volbriööl osalemine sõltub aga sellest, kui kaua mu kaheaastane laps sellel lõbusal, kuid lärmakal üritusel pidutseda viitsib.

----------------------------------------

Hannes Astok

Reformierakond, majanduskomisjon

Tüüpiline töönädal algab esmaspäeval kell 5.50 – rong viib Tallinna (muide, läinud esmaspäeval oli Tartu–Tallinna kiirrongi internetivagunis tööle tõttamas kolm riigikogulast ja üks minister, rääkimata teistest tublidest ja tegusatest kaaslinlastest).

Esmaspäev on koosolekute päev. Poolteist tundi fraktsiooni ja erakonna ministreid, seejärel kaks tundi majanduskomisjoni. Sinna otsa eelnõude töörühmad. Kell kolm algab täiskogu koos vaba mikrofoniga. Seejärel on juba võimalik menetluses olevaid eelnõusid ja taustapabereid lugema hakata.

Teisipäev stardib taas fraktsiooni koosolekuga, mis tavapäraselt lõpeb keskpäeva paiku. Majanduskomisjon kasutab teisipäevi väljasõiduistungiteks nii riigiametites kui ettevõtetes. Teisipäeva õhtul saab ehk rongiga Tartusse koju.

Kolmapäeva hommik on jäetud eelnõude töörühmade tarbeks, läinud nädalal täitis selle aja energeetikafoorum. Arupärimised kahest, istung kolmest, tüüpiline lõpp enne kuut. Ja jõuab veel ujuma, kui just mõni kallis välisdelegatsioon ei kibele sinuga õhtust sööma.

Neljapäeval pöörleb ratas taas sama hooga: fraktsioon, istung, komisjon.

Sinna vahele mahuvad veel kohtumised huvirühmadega – keegi tahab sulle seletada, miks on tuult elektri jahvatamiseks parem kasutada kui põlevkivi. Külas käivad teiste riikide parlamentide esindajad, Euroopa tähtsad persoonid, ekskursioonidel nii Tartu koolilapsed kui sõpruslinna Turu veteranpoliitikud. Ja kuidas sa jätad tere tulemast ütlemata ja riigikogust rääkimata.

Koosolekuid peavad ka riiklikud komisjonid (näiteks informaatikanõukogu), ministeeriumid kutsuvad aru pidama e-riigi teemadel, poliitikud arutavad ministritega tulevikukavasid. Rong läheb neljapäeva õhtul Tartusse.

Reede on kui magustoit, sest siis saab toimetada Tartus. Hommikul lapsed kooli viia ja teha kui Ivan Orava isa ühe päevaga ära kõik Tartusse kogunenud tegemised.

Istunginädal on vaba vaid korralistest koosolekutest, see-eest kogunevad sinna töörühmad, suuremad seminarid ning välissõidud.

----------------------------------------

Karel Rüütli

Rahvaliit, kultuurikomisjon

Enamik päevi on sisustatud seaduseloomest tulenevate koosolekute ja istungitega, istungivälisel ajal keskendun seaduseelnõude läbitöötamisele ja parandusettepanekute tegemisele, aga ka eelnõude koostamisele. Meie fraktsioon on esitanud 21 seaduseelnõu ja 11 arupärimist ministritele.

Esmaspäev avab istunginädala. Hommikul Rahvaliidu fraktsiooni koosolek, kus osalevad fraktsiooni liikmed, nõunikud, erakonna peasekretär ja nõunikud. Arutame läbi riigikogu istunginädala päevakorra, saame ülevaate eelnõudest ja komisjonide tööst.

Kell 11–13 osalevad saadikud alatiste komisjonide töös. Järgneb uurimis- ja probleemkomisjonide töö, mina tegutsen julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjonis. Pärast riigikogu istungit on tavaliselt erakonna koosolekud.

Teisipäeval on fraktsiooni töö, riigikogu istung, alatiste komisjonide töö. Pärast seda sõidan tavaliselt Tartusse Rahvaliidu Tartu linnaühenduse juhatuse koosolekule – tunnetan neljarealise Tallinna–Tartu maantee vajalikkust, liikluskoormus on tõesti suur.

Kolmapäeval kell 9–12 kohtun organisatsioonide esindajatega – metsamehed, üliõpilased, õpilased, tööandjad, ministrid. Järgneb infotund, kus ministrid oma rumaluste pärast opositsioonilt sugeda saavad. Kell 14 algav riigikogu istung kestab kuni päevakorra ammendumiseni, kuid mitte kauem kui neljapäevase istungi alguseni.

Neljapäeval olen riigikogu istungil, osalen kultuurikomisjoni või erikomisjoni töös.

Reedel ja istungivabal nädalal käin kohtumas valijatega, siis tuleb täita ka riigikogu fraktsiooni ja komisjonide antud ülesandeid või muid saadikukohustusi, samuti keskendun erakonnatööle.

----------------------------------------

Margus Tsahkna

Isamaa ja Res Publica Liit, rahanduskomisjon

Esmaspäev algab kell üheksa parlamendifraktsiooni ja valitsusdelegatsiooni koosolekuga, kus arutatakse läbi nädala plaanid. Kell 11 algab rahanduskomisjoni koosolek, kell üks koalitsiooni eestseisuse koosolek, kell kolm riigikogu täiskogu istung, kus esmaspäeviti kinnitatakse nädala päevakord ja kuulatakse vastuseid arupärimistele. Üle nädala on kella kuuest kaheksani IRLi eestseisuse koosolek.

Teisipäeval fraktsiooni koosolek, riigikogu istung ja pärast seda vastavalt vajadusele rahanduskomisjoni istung. Kella neljast on minu päevakavas tavaliselt kohtumised ministrite ja fraktsiooni liikmetega.

Kolmapäeviti on IRLi parlamendifraktsioonil põhjalikumad arutelud, mis keskenduvad tavaliselt ühele või kahele teemale. Kell üks algab riigikogu infotund ja kell kaks istung. Tavaliselt on kolmapäeviti parlamendis kõige pikemad arutelud ja tihti kestab istung õhtuni. Kell kuus erakonna ministrite koosolek, kus valmistatakse ette neljapäevased valitsuse koosolekud.

Neljapäev algab fraktsiooni koosolekuga, siis riigikogu istung ja rahanduskomisjoni koosolek. Seejärel sõidan vahel külastama mõnda maakonda, et kohtuda sealsete inimestega. Sageli sõidan neljapäeval Tartusse – oma valimisringkonda.

Istungitevabal nädalal sõidan tavaliselt Eestis ringi, et kohtuda omavalitsusjuhtide, ettevõtjate ja teiste kohalike inimestega. Paar päeva olen igast vabast nädalast kindlasti Tartus. Olen püüdnud seada vabale nädalale ka Euroopa Rahvapartei peasekretäride kohtumised ja komisjonide sõidud.

Tagasi üles
Back