Dendroloogiaõppe-jõud Urmas Roht on oma raamatule «Lehtpuud» mõeldes teinud nii palju fotosid, et puittaimepiltide rohkuse poolest ei saa vähemasti Eestis tema vastu mitte keegi.
Urmas Roht loob selge pildi puude maailmast
Tartu Ülikooli ajaloo muuseumis «Lehtpuude» esimese osa esitlemisel mainis riikliku looduskaitsekeskuse Põlva-Valga-Võru regiooni direktorina töötav autor, et illustreeriva materjali aastatepikkune kogumine on teda viinud Euroopa ja kaugemategi paikade botaanikaaedadesse.
Üle 20 000 foto
Urmas Roht arvab oma kogus olevat üle paarikümne tuhande foto. Ilma korraliku pildivalikuta ei pea ta lehtpuude ja -põõsaste käsiraamatu-määraja avaldamist kuigi mõttekaks.
Tema trükivärske raamat on mõeldud kasutamiseks dendroloogiat õppijaile, puukoolide töötajaile, haljastajaile, loodus- ja keskkonnakaitsjaile, aga ka harrastusaednikele ja kõigile teistele, kes peavad lugu puittaimedest ning soovivad neid lähemalt tundma õppida.
Roht on saanud kolleegide hinnanguil juba praeguseks hakkama võimsa tööga, kuigi tema «Lehtpuudest» on ilmunud alles esimene osa.
Tema raamat suutis üllatada ka paljunäinud ja -käinud loodusemeest Hendrik Relvet. Emeriitprofessor Ülo Tamm nimetas aga «Lehtpuude» tutvustamise tõttu 18. detsembrit metsandusele tähtsaks päevaks.
Koostöös Atlexiga
Urmas Roht ja tema kodulinnas Tartus tegutsev kirjastus Atlex jätkavad koostööd ka teise ja kolmanda osa ilmumise nimel.
Muu hulgas peab autor selleks ette võtma ühe erilise pildistamisretke. Nimelt pandi ühel tänavusel dendroloogilisel välisreisil tema autost pihta arvuti, milles oli ka umbes 5000 fotot. Nüüd tuleb need uuesti teha.
Raamat
Urmas Roht
«Lehtpuud. I osa. Acanthaceae Ericaceae»,
toimetanud Kairit Henno, kujundanud Liidia Unt, kirjastanud AS Atlex, Tartu, 2007,
380 lk. Peaaegu igal leheküljel on autori tehtud fotod ning raamatu lõpus võrsete ja lehtede skaneeringud.