/nginx/o/2013/09/05/2251933t1h3fb0.jpg)
Varem polnud korra eksamil läbikukkunul võimalust kiitusega ülikoolidiplomit saada, ent nüüd lähevad arvesse ainult parandatud hinded.
Tartu Ülikool muutis õppekorralduseeskirjas kiitusega ehk cum laude diplomi andmist puudutavat punkti, mis tulenes vajadusest viia ülikoolisisene regulatsioon vastavusse haridusministri määrusega. Cum laude ihkaja võiks ka korduvalt erinevates ainetes läbi kukkuda kui need on parandatud A, B või C peale, siis see teda kiitusega diplomit saamast ei takista.
Tartu Ülikooli õppeosakonna juhataja Siret Rutiku sõnul on cum laude diplomi väljastamisel peamiseks vormiliseks muudatuseks üleminek kaalutud keskmise hinde arvestamisele. «Kaalutud keskmise puhul on suuremamahulistel ainetel suurem kaal,» selgitas Rutiku.
Cum laude saamisel lähevad arvesse akadeemilisele õiendile kantud hinded, kus on ainult positiivsed tulemused. Varem läks keskmise hinde arvutamisel arvesse ka mitterahuldav hinne F: isegi siis, kui üliõpilane oli selle parandanud positiivseks hindeks. Korra F-i saanutel polnud siis diplomi saamise võimalust.
Parandada ei saa
Tartu Ülikooli jaoks on õppekorralduseeskirja muudatuse taga veel ühe väga põhimõttelise hoiaku kinnitamine: positiivseid hindeid parandada ei saa.
«Üks E või D on aga juba takistus cum laude saamisel,» sõnas Rutiku. «See on Tartu Ülikooli diplomi taseme allalaskmine, kui hakata lubama positiivsete hinnete parandamise kauplemist õppejõuga.»
Enamik teisi kõrgkoole lubab ka positiivset hinnet parandada. Teoreetiliselt on nii kõigil, kes piisavalt kaua kauplevad, võimalus saada cum laude. «Tartu Ülikool ei anna diplomit mitte kauplemise, vaid õppimise eest,» kinnitas Rutiku.
Tartu Ülikooli tudengite sõnul on kokkuleppel õppejõuga siiski võimalik positiivset hinnet parandada, sest kontrollida seda pole võimalik: õppejõud laseb lihtsalt juba enne üliõpilase hinde kandmist õppeinfosüsteemi tal eksami ümber teha.
Kauplemist palju
Tartu Ülikooli haldusjuhtimise magistrant Kristiina Suviste kinnitas, et mõned õppejõud lubavad positiivset tulemust parandada ja tühistavad esialgse tulemuse. «Keeletundides on sageli võimalik kokkuleppele jõuda,» sõnas ta.
Rutiku sõnul on tegemist suures osas müüdiga, sest õppejõud on positiivsete tulemuste parandamise vastu: neile toob see kaasa lisatöökoormuse.
Suviste ise pole kunagi ümbertegemiseks soovi avaldanud. «See on teiste suhtes ebaaus: osa saab eelise teha teist korda eksamit,» nentis ta. «Selline lunimine ja sahkerdamine mulle ei meeldi.»
Tartu Ülikool väljastas eelmisel aastal pretsedendina kohtumääruse põhjal cum laude diplomi bakalaureuseõppe lõpetanud Ramon Raskile, kes siis veel ülikooli õigusaktide järgi kiitusega diplomit ei väärinud. Rask sooritas eksami hindele F, järeleksami aga positiivsele hindele.
Diplom kiitusega (cum laude)
Antakse üliõpilasele, kes läbis rakenduskõrgharidus-, bakalaureuse-, bakalaureuse- ja magistri integreeritud õppe või magistriõppekava täies mahus.
Sooritas akadeemilisele õiendile kantud eksamid hindele C, B või A.
Kaitses lõputöö hindele A või sooritas lõpueksami hindele A.
Kelle keskmine hinne, mis on kaalutud õppeainete mahtudega, on 4,60 või kõrgem.