Päevatoimetaja:
Henn Uuetoa
+372 739 0300
Saada vihje

Kerttu Jänese: üliõpilasmajata tudengilinn?!

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Kerttu Jänese
Kerttu Jänese Foto: Postimees.ee

Astud nagu ajamasinasse ehk mingile peole 1990ndate aastate alguses: tualetis libiseb prill-laud alt ära, uksed ei käi korralikult kinni, katkisest kraanist niriseb jääkülm vesi. Niiskus ja hallitus närivad krohvi ja on seinad mujal majaski ammu näotuks muutnud. Erinevatest kohtadest kostab tilk! tilk! tilk! ja vihmavesi niriseb laest krae vahele. Baariruumi pehme iidne mööbel täidab ruumi erinevate aroomidega: šampanja, viinakokteilid, hõõgvein...

Esmakursuslased vaatavad esimest korda Sõbramajja tudengibändifestivalile sattudes suurte silmadega ringi ja mõni vanem ehk seletab neile, kui auväärne ajalugu majal on ja kui meeletuid pidusid siin aastakümneid tagasi on peetud. «Huvitav…» venitab ehk esmakursuslane. Huvitav võib tunduda üliõpilasmaja olukord ainult seda esimest korda külastades. Kohas, kus alatihti lõhkeb mõni toru või kärssab läbi elektrijuhe, on sunnitud proove tegema ülikoolide esinduskollektiivid.

Vähe sellest, et tudengid on pidanud aastaid korraldama oma ettevõtmisi lagunenud Sõbramajas – nüüd ähvardab 375-aastase ajalooga ülikooli kodulinna hoopis toimivast üliõpilasmajast ilmajäämine. Hoone on nii lagunenud, et tuleb aasta jooksul tõenäoliselt kinni panna.

Linn ja ülikool ärgu hoidku ennast tagasi tegutsemast ja ärgu lohutagu ennast mõttega, et Sõbramaja on ainult tudengite mure. Üliõpilasmaja on terve linna mure ja häbi, ehk kunagi ka uhkus. Pole ainult tudengite asi lunida ja tõestada, et maja vajab korda tegemist – see paistab ju välja.

Ülikoolilinn, kus pole oma üliõpilasmaja, on häbi tervele linnale, ammugi siis ülikoolidele. Linna saabuvatel välistudengitel kukub selle peale suu lahti, halvimal juhul nad ei valigi enam meie ülikooli õppimiseks. Organiseeritud tudengielu ja vaba aja veetmise võimalused on sama olulised kui õppimine ja mujal maailmas see süsteem toimib. Ööklubid ja pubid tudengimaja ei asenda.

Meie linna aura on kujunenud suures osas selliseks, nagu ta on, just tudengite tõttu. Tartu vaim ja tudengivaim on sugulased. Mis juhtub Tartu vaimuga, kui tudengivaim linnast kaob? Tartu vaim jääb haigeks ja vanaks.

Tudengivaimu kandjatel peab olema koht, kus koos käia, pidada kursusepidusid ja korraldada kooliüritusi, ilma et vesi kaela tilguks.

Tagasi üles