Skip to footer
Päevatoimetaja:
Henn Uuetoa
+372 739 0300
Saada vihje

Vaip lisab ka kõledale toale soojust ja pehmust

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Maarja Selli valgustatud siidimaal «Õnn õitseb» paistab perekonnaseisuameti avaras, kuid kõledavõitu saalis päikesepaistena abiellujate peale.

Seinale seatud vaip toob koju turvatunnet. Eriti sobivad seinavaibad lakoonilise sisekujundusega ruumidesse pakkuma kontrasti siledatele ja kõvadele pindadele.

Tekstiilikunstnik, Tartu kõrgema kunstikooli tekstiiliosakonna professor Aet Ollisaar räägib, et koduseintel võis rohkem näha vaipu paarkümmend aastat tagasi.

«Vahepeal otsisid inimesed muid lahendusi, kuid nüüd jõuavad tekstiilid koduseintele taas järjest rohkem,» tõdes ta rahulolevalt.

Hooldusjuhend autorilt

Oma kodust interjööri kavandades tasub aga kohe alguses mõelda sinna vaiba paigutamisele, sest suuremad vaibad ei pruugi muidu tuppa sobituda.

Küll aga saab juba sisustatud kodudesse lihtsalt lisada väiksemaid vaipu – Tartu kõrgemas kunstikoolis hiljuti valminud väikesed Karlova-teemalised vaibad annaksid meeleolu paljudesse kodudesse.

Ollisaare kinnitusel sobivad vaibad eriti tasakaalustama lakoonilist sisekujundust, sest kunstniku käe läbi valminud vaip lisab ruumi soojust ja pehmust ning emotsionaalselt turvatunnet.

«Läbi kantavate rõivaste on tekstiilist tuntav soojus inimese sees ka eelnevalt olemas,» tõi Ollisaar paralleeli.

Just pehmus ja soojus on need märksõnad, miks on seinatekstiilid ilmestamas ka Tartu maavalitsuse perekonnaseisuosakonda. «Meie saal on ju nii suur ja kõledavõitu, ekstra siia tehtud siidimaal lisab sellele aga päikesepaistet ja soojust,» kinnitas perekonnaseisuosakonna juhataja Siiri Sinijärv.

Aet Ollisaare sõnul on ühe klassikaliselt tiheda gobelääni eluiga sama pikk kui maalilgi. «Eluiga võib lühendada intensiivne valgus, kuid ka maali ei ole soovitatav otsese päikesevalguse kätte seada,» lausus ta.

Installatiivse teose eluiga on mõistagi lühem, kuid see võimaldab iga mõne aasta järel sisekujundusse uusi tuuli tuua.

Kui kaua vaip püsib, soovitab Aet Ollisaar küsida vaiba autorilt. Ja ka hooldusjuhendi järele tasub pärida. «Kui vaip hävineb vale hooldamise tagajärjel, on ka kunstnik õnnetu,» selgitas ta.

Puhastada õhuga

Väärttekstiile – nagu näiteks vaipu – ei pesta kunagi pesumasinas. Kõik seinavaibad on puhastatavad kuivalt. «Õhuga puhastamine on kõige tähtsam. Siia alla kuulub nii tolmuimejaga puhastamine kui õhu käes hoidmine – villane gobelään püsib kauem, kui seda vähemalt korra aastas õues tuulutada,» rääkis Ollisaar.

Tolmuimejaga vaipa värskendades on kasulikum valida siiski õrnem töörežiim ning siledam otsik.

Tavaliselt on villaste vaipade vaenlasteks koid ja tekstiile armastavad kahjurid. Ollisaare sõnul on tänapäeval enamik materjale eelnevalt töödeldud ja nii ei tohiks putukad neid ohustada.

Kommentaarid
Tagasi üles