Tartu Ülikooli professor Lauri Mälksoo pälvis esimesena Eestis maineka Euroopa Uuringute Nõukogu (ERC) teadusgrandi, mille suuruseks on pool miljonit eurot. Teadlane hakkab uurima Venemaa käsitlust rahvusvahelisest õigusest.
Lauri Mälksoo sai uurimustööks pool miljonit eurot
Tegemist on viie aasta pikkuse teadustööga, mille eesmärgiks on uurida, milline mõju on Vene Föderatsiooni üha mitte-liberaalsemal valitsusel rahvusvahelise õiguse doktriinile ja selle kohaldamisele, vahendas ülikooli pressitalitus.
Uuring keskendub nii rahvusvahelise õiguse alusküsimustele kui ka spetsiifilistele rahvusvahelise õiguse alavaldkondadele nagu näiteks Euroopa Inimõiguste Kohtu otsuste rakendamine ja rahvusvaheline mereõigus.
Teoreetilises plaanis on põhiküsimuseks, kas Venemaa ja Lääne vahelistes suhetes saab lähtuda rahvusvahelise õiguse universaalsusest ja ühtsusest või on rahvusvaheline õigus teatud ulatuses killustunud regionaalseteks tõlgendusteks.
TÜ teadusprorektori Kristjan Halleri sõnul on saadud toetuse näol tegemist suure tunnustusega nii ülikoolile kui Eestile. «ERC teadusgrantidele on väga suur konkurss, mistõttu selle saamine on kõrge tunnustus Tartu Ülikoolile ning tähtis sündmus kogu Eesti jaoks,» märkis Haller.
«Baltikumist pärit rahvusvahelise õiguse teadlased olid juba 19. sajandil sillaks Venemaa ja lääne vahel. Loodetavasti võimaldab praegune grandiprojekt seda traditsiooni uues kuues jätkata,» selgitas ajaloolise ettevõtmise tagamaid professor Mälksoo ise.
Teadusprorektor Halleri sõnul on rõõmustav, et edu saatis sotsiaalteadlasi. «Sotsiaalteadlaste silmapaistmine rahvusvahelisel areenil on igati tore märk selle valdkonna arengust Eestis. Konkreetne projekt kasutab ära ka meie kahesuunalist kompetentsi, kuna ta puudutab meie idanaabrit ja on seotud lääne õigusega.»
Professor Mälksoo juhitavas projektis osaleb kolm Tartu Ülikooli teadlast. Lisaks osaleb projekti osade aspektide uurimises kolm doktoranti. Esimesi uuringutulemusi saab Mälksoo hinnangul lugeda kahe aasta pärast.