/nginx/o/2013/09/05/2082027t1h7343.jpg)
Linnas liiklemiseks on just suvel paslik kasutada tõukeratast, mis aitab eelkõige lühemaid vahemaid sportlikult ja kiiresti läbida.
Võrreldes tavalise jalgrattaga on tõukeratas odavam ning et seda saab mugavalt kokku panna, ei pea muretsema, et ratas kaotsi läheb, rääkis kaupluse Silja Sport müüja-mehaanik Kristjan Randma.
Igat mõõtu inimestele
Kokkupanduna saab tõukeratta kas kätte võtta või ka näiteks seljakotti pista.
Tõukeratas passib igale inimesele, kuid seda ostes tasuks jälgida ratta ehitust ja valmistamisel kasutatud materjali. «Heast materjalist ratas kannab kuni 150-kilost inimest, kuid odavama ratta põhjalaud võib täiskasvanud mehe jala all murduda,» märkis Randma.
Kui tõukerattal juhiseid kasutaja kasvu ja kaalu kohta pole, võib arvestada, et see kannatab kuni 100 kilo kaaluvat inimest.
Kallimad tõukerattad sobivad hästi ka trikitajatele, kes tänavatel sõitmise asemel eelistavad treppidel tiirutamist.
Väiksematel tõukeratastel on pidur seatud tagaratta peale nii, et sõidu ajal saab jalaga mugavalt pidurdada. Suurematel, meie linnapildis veel vähe levinud tõukeratastel, on pidur lenkstangi küljes.
Lenkstangide kõrgust saab tõukeratastel harilikult ka reguleerida, sestap saavad rattaga sõita ka pikemat kasvu inimesed.
Tõukeratta põhjalaual on kare paber, mis ei lase jalal rattalt libiseda. Kui kare paber kulub, tuleks Randma soovitusel kleepida uus. «Seda müüakse näiteks rulade jaoks,» rääkis ta.
Soovitatav on kiiver
Ka tõukerataste varuosi saab Randma kinnitusel jalgrattaparandustest, tasub vaid küsida. Samuti soovitas ta otsida neid rattaid müüvatest kauplustest.
Randma juhtis ka tähelepanu sellele, et täiskummist rattad nõuavad harilikult siledamat asfalti, sest aukudes kipuvad need sõitjat liigselt põrutama. Täispuhutavate ratastega tõukerattaga saab sõita ka augulisemal teel.
Kuigi tõukerattaga saab kiiremini kui jalgsi, soovitab Randma sellega autoteedest eemale hoida. «Meie liiklus rattureid ei soosi,» nentis ta.
Ka soovitab ta tõukerattaga liigeldes kasutada kiivrit, eriti lastel. «Ka väikestel kiirustel võib kukkuda nii, et tagajärjeks on tõsised traumad,» hoiatas Randma.