Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371

Esmakursuslastele napib soodsaid elukohti

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Narva mnt 27 asuv ühiselamu.
Narva mnt 27 asuv ühiselamu. Foto: Margus Ansu

Teise linna kolides on enamasti esimene mure, kuhu elama asuda. Esmalt ollakse küsimuse ees, kas valida elukohaks ühiselamu või üürida korter.

Üksi korterit üürida võib osutuda nii Tallinnas kui ka Tartus üsna kulukaks. Keskmises seisukorras keskküttega ühetoalise korteri eest tuleb koos kommunaalkuludega külmal ajal tavaliselt välja käia üle 300 euro, samal ajal kui ühiselamus jäävad hinnad talvel 100 euro kanti. Ühiselamutes on ühetoalised korterid, mille hind jääb 160 euro ümber, kuid internetist otsides selgub, et toa üürimiseks peab peaaegu igas ühiselamus – seda nii Tallinnas kui ka Tartus – aasta aega järjekorras ootama.

Ühiselamute vabad kohad täidetakse eelkõige esmakursuslastega, kuid kuna vabu kohti on vähe, siis saavad koha ainult kõige kiiremad. Tallinna Tehnikaülikooli üliõpilaselamutes läheb pakkumisele 350 kohta ja kohtade nappuse tõttu võetakse vastu ainult oma kooli ja IT Kolledži tudengite taotlusi. Tartu Ülikooli üliõpilaskülal, mis haldab kaheksat elamut, on esmakursuslastele pakkuda kõigest 400 kohta, mis on varasemate aastatega võrreldes ligi 100 kohta vähem.

Tartu Ülikooli vastuvõtu peaspetsialist Kaja Karo ütles, et bakalaureuseõppes on üldiselt maakonniti vastuvõetute proportsioonid aastast aastasse samad, kuid tänavu on märgata, et Tallinna ja Harjumaa osakaal – 30 protsenti vastuvõetutest – on võrreldes varasemaga veidi kasvanud. Tartus või Tartumaal elavaid inimesi on vastuvõetute seas 566, mis on 25 protsenti kõigist bakalaureuseõppesse vastuvõetutest. Peaspetsialisti sõnul võivad pingeread õppeaasta alguseks veel muutuda.

Muidugi soovitakse ka üliõpilaselu elada. Kui üürikorteri või ühikatoa hind kahes linnas palju ei erine, siis pidutseda on Tartus märksa odavam kui Tallinnas. Sõpradega väljas käies tuleb odavama õlle või siidri eest Emajõelinnas välja käia paar eurot, kuid pealinnas maksab vaadiõlu odavamates baarides näiteks ligi kolm eurot.

Sama lugu on kontsertidel käimisega. Tihti saab Tartus nautida kontserti, mille pilet maksab kuus eurot, kuid Tallinnas tuleb mitme live-esineja puhul kulutada vähemalt 10 eurot.

Tagasi üles