Täna hommikul näevad feissbuukerid videot Tartu raeplatsile külluslikult kaetud lauast, kus võisid tasuta einestada kõik juhuslikult möödujad. Kuid tasuta lõunaid ju pole: sööjad said ootamatult osalisteks kampaanias «Tartus näeme».
Emajõelinna kutsuva fotosarja lõpetab video
Üks kampaania autoreid ja tegijaid on Andres Keil filmi- ja fotokompaniist Pimik. Ta ütles, et raeplatsil oli neljameetrisel valge linaga kaetud laual umbes 60 kilo toitu. Laua juures peatunuid filmis tosin kaamerat: seitse suurt ja viis väikest.
Fotod ja video
Valminud söögivideo lõpetab Facebookis Tartu linna lehel (facebook.com/tartulinn) juuli algusest eilseni ilmunud ja mänguosalust võimaldanud pildisarja. Selles on üheksa fotot, millel on ühe- kuni neljasõnaline tekst. Feissbuukeritel oli võimalus mängus osaledes võita auhindu.
Lisaks kümnetele tundmatutele laua taga einestajatele on kampaanias jäädvustatud üheksa tuntud tartlast: Peeter Volkonski, Tõnis Mägi, Kiwa, Merle Jääger, Peeter Tulviste, Margus Kasterpalu, Maarja Jakobson, Alo Kurvits ja Tõnis Liivamägi.
Kõik nad on lavastatud (enese)iroonilisse, kiiksuga stseeni ja siis pildistatud. Paar-kolm pilti ja nende tekst on ärritanud Facebookis kommenteerima.
Nii näiteks on teatrimees Margus Kasterpalu pandud toomkiriku varemetes maadleja trikoos jõulisesse poosi. Tema selja taga rassib kolm paari maadlejaid, ka naisi. Pildil on tekst «Vaimne vabamaadlus».
Selle kommentaariks kirjutab Ivari Taluste: «Maadlust ei ole ilus Teie poolt sellises kujundis väljendada. Pileti summa eest võiksite end harida maadluse kui spordiala sügavamate kihtide mõistmisele!»
Kunstnik Kiwat ja näitleja Alo Kurvitsat peategelasena kujutavatel piltidel on jäädvustatud ka naisi. See on ärritanud Eveliis Kursi, kelle arvates on tegemist lummava jultumusega ehitada pool kampaaniat üles naisi alandavale visuaaliale, mis toodab šovinistlikke ja soostereotüüpe.
Asjatundja kommentaar
Tartu Postimees palus kampaania «Tartus näeme» kohta kommentaari asjatundjalt, reklaamiagentuur Zavod BBDO loovjuhilt Marek Reinaasilt. Ta on tallinlane, kes on 1990. aastate alguses elanud ka Tartus.
«Kampaania sõnumiks on see, et Tartus elavad erilised inimesed, kampaania eesmärgiks võiks aga pidada seda, et inimesed väljastpoolt Tartut reisiksid sinna vaatama neid tartlasi,» ütles Reinaas.
Sellele mõeldes peab ta kampaaniat «Tartus näeme» kiiduväärseks. «Tõepoolest, teistesse Eesti piirkondadesse suunatud kampaaniat pole mõtet teha Toomemäe ja ülikooli põhjal, sest Eesti inimesed teavad niikuinii, et need on Tartus olemas,» lisas ta.
Tunnustatud reklaamilooja peab kampaania tegijate lähenemisnurka mõnusalt intelligentseks ja humoorikaks.
«Eriti õnnestunuks tuleb lugeda seda, et sõnum on suunatud ka tartlastele endile ehk teisisõnu – mõnus on Tartu elanikuna vaadata kampaaniat, mis ütleb, et Tartus elavad väga erilised ja teistmoodi mõtlevad inimesed,» ütles Reinaas. «Sõnum on arusaadav Tartu elanikele, aga samas annab see pisut provotseerivalt põhjuse Tartut külastada ka mujal elavatele inimestele.»
Ühtaegu võrdles Reinaas nüüdset Tartu kampaaniat pealinna samalaadse ettevõtmisega. «Tallinna reklaamides räägitakse sellest, et tallinlane on kasulik olla, sest siin saab tasuta ühistranspordiga sõita ehk teisisõnu – tallinlaseks olemise põhjused on väga materiaalsed,» ütles ta.
Tartu kampaania vastandub tema sõnul klassikaliselt Tallinna pragmaatilisusele: Tartus on selle pärast lahe olla, et seal on teistsugused inimesed ja teistsugune vaimsus.
Emajõelinn teeb suvekampaaniat «Tartus näeme» seitsmendat aastat. Eesmärk on olnud alati üks – kutsuda eestimaalasi suvel Tartusse –, vorm ja lähtenurk aga erinev.
Nüüdses kampaanias toetavad Facebooki pildimängu Eesti suuremate linnade tänavail plakatid ning suured raamitud kampaaniafotod Andres Keili sõnul vahvamates ja arukamates puhvetites üle Eesti.
Linnavalitsuse maine- ja turismiteenistuse juhataja Karmen Viikmaa rääkis, et kampaania ühe osana saadetakse paljudele kunagistele tartlastele postkaart ning kutsutakse neid muhedas sõnastuses suveks koju ehk Tartusse.
Võrreldes eelmise kuue korraga arvestab nüüdne kampaania rohkem interneti- ja nutitelefonide maailma võimalustega ning interaktiivsusega.
Linnavalitsusele läheb tänavune kampaania «Tartus näeme» maksma umbes sama palju kui mullu ja varasematel suvedel – kuus kuni seitse tuhat eurot (koos käibemaksuga).
SA Tartumaa Turism eraldab umbes sama palju raha.