Taavo Virkhaus saab Tartu medali

Risto Mets
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Taavo Virkhaus on olnud ka laulupeo puhkpilliorkestrite üldjuht.
Taavo Virkhaus on olnud ka laulupeo puhkpilliorkestrite üldjuht. Foto: Peeter Langovits / Postimees

Tartu linnavalitsus otsustas autasustada Tartu medaliga peagi 75. juubelit tähistavat Taavo Virkhausi tema panuse eest väliseestlaste muusikaelu edendamisel ning teenete eest Eesti ja Tartu laulupidude ajaloos.


Medali üleandmine on kavandatud 12. juunile, mil toimumas kontsert Maarja kiriku hoones Vanemuise sümfooniaorkestri ja valikkooride osavõtul, kus dirigeerib ka Taavo Virkhaus.Linnavalitsuse kinnitusel juhatab Virkhaus Vanemuise sümfooniaorkestrit ka Tartu Laulupeol ja Tartu laulupeo suurvormide kontserdil.Taavo Virkhaus sündis 29. juunil 1934. aastal Tartus muusikaõpetaja, koori- ja orkestrijuhi Adalbert Wirkhausi (1880-1961) pojana. Tema vanaisa oli Eesti puhkpillimuusika rajaja, helilooja ja dirigent, Eesti esimese üldlaulupeo pasunakooride võistulaulmise võitja, II-IV üldlaulupeo üldjuht David Otto Wirkhaus (1837-1912) Väägverest.Kooliteed alustas Taavo Virkhaus Tartu õpetajate seminari algkoolis, kus ta sai õppida vaid poolteist aastat. 1944. aastal augustis lahkus pere Eestist esialgu Saksamaale ning alates 1949. aastast elab Taavo Virkhaus Ameerika Ühendriikides.1951. aastal lõpetas ta Fort Lauderdale'i Keskkooli Floridas ja sai stipendiumi õpinguteks Miami Ülikoolis, mille lõpetas 1955. aastal.Ülikooli ajal mängis Taavo Virkhaus viiulit ülikooli sümfooniaorkestris, mis oli ühtlasi Miami linnaorkestriks. Magistrikraadi sai ta Rochesteri Ülikooli Eastman'i Muusikakoolist 1957. aastal.Pärast kuuekuulist sõjaväeteenistust töötas Taavo Virkhaus muusikaõpetajana Rochesteri äärelinnas Penfieldis ning alustas doktoriõpinguid Eastmani muusikakoolis. 1960. ja 1961. aastal õppis ta dirigeerimist Pierre Monteux'i meistriklassis ja 1963. aastal asus õppima Kölni konservatooriumisse Saksamaal.1967. aastal sai Taavo Virkhaus doktorikraadi ja kutsuti Rochesteri Ülikooli muusikadirektoriks. Nimetatud ülikooli sümfooniaorkester võttis osa 1969. aasta Eesti juubelilaulupeo ja Eesti Vabariigi aastapäeva kontsertidest Torontos. 1976. aastal oli ta ESTO 76 muusikadirektor ning kandis Baltimore'i sümfooniaorkestriga ette enda esimese sümfoonia ja E. Tubina 10. sümfoonia. Ühtlasi oli ta ESTO laulupeo korraldaja ja üldjuht.Aastatel 1977-1994 oli ta Duluth'i sümfooniaorkestri muusikadirektor ja dirigent ning on töötanud Huntsville'i, Minnesota ja Alabama sümfooniaorkestrite dirigendina.1978. aastal viibis Taavo Virkhaus Neeme Järvi kutsel Eestis, kus ta juhatas ERSO-t. Ta on juhatanud orkestreid ja koore Lääneranniku Eesti päevadel Vancouveris 1987. aastal ja Los Angelesis 1999. aastal.Korduvalt on Virkhaus oma Eesti külaskäikudel juhatanud ERSO-t ning Estonia ja Vanemuise sümfooniaorkestreid. 1990. aastal oli ta Eesti üldlaulupeo puhkpilliorkestrite üldjuht. Tartu ja Tallinna laulupidudel on Taavo Virkhaus orkestreid juhatanud veel 1994., 1999. ja 2004. aastal.

Märksõnad

Tagasi üles