Masu puhkedes löödi meie kohustused kokku: 2010. aastaks olid pangad väljastanud 471 000 krediitkaarti, andnud 235 000 tarbimislaenu, sõlminud 160 000 eluasemelaenu, 128 000 arvelduskrediidi ja 113 000 õppelaenu lepingut.
Statistiliselt on meil peaaegu kogu elanikkond, lapsed ja raugad kaasa arvatud, tugevate ohjadega pankade külge seotud.
Sellisena me oleme väga modernsete kodanike riik. Silmas pidades aga lepingute iseloomu, seda, millised kohustused meile on lepingutega pandud, ei ole tegemist väga arukate, isegi mitte kirjaoskavate isikute riigiga.
Harjunud järelmaksuga ostude intresside maksmisega, kasvab aegamisi ka nende pensionäride hulk, kes pangast võetud väikelaenuga oma korterit ajakohastavad või elamus hädavajalikku remonti teevad.
Tartu on erandlik omavalitsus Eestis. Nimelt pole kusagil Tartu Eluasemefondi sarnast asutust, mis annab linlastele eluaseme ostu ja remondi laene. Eakad tartlased moodustavad fondi klientidest märkimisväärse osa. 2011.–2013. aastal vormistatud laenude saajatest oli pensionäre 28 protsenti, remondilaenu saajatest oli pensionäre 34 protsenti.
Järgnevas, lepinguid kirjeldavas lõigus on eakad laenajad jagatud kahte rühma. Esiteks need, kelle sissetulekuks on nii pension kui ka muu tulu (töötasu, tulu kinnisvarast), ja teiseks need, kes saavad vaid pensioni. Loogiliselt on kaks rühma erinevad.
Esimesse kuuluva laenaja keskmine vanus on 66 aastat, igakuine tõestatud püsitulu ühe leibkonnaliikme kohta 430 eurot, teise rühma laenaja on keskmiselt 71-aastane, kuusissetulek leibkonnaliikme kohta on 300 eurot.
Sõltuvalt laenajate taustast on loomulikult ka laenutingimused erinevad. Esimese rühma keskmine laenusumma on 5400 eurot, intress (fikseeritud) 7,4 protsenti. Teise rühma keskmine laen on 3000 eurot, intress 8,2 protsenti.