Aardeleid läks kirikus vitriini

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Vanad mündid olid riidetüki sees, kus oli ka kinniseotud väike kott rahaga.

FOTO: Margus Ansu

Tartu Peetri koguduse liikmed Aino Hein ja Õie Kuperjanov sortisid kiriku arhiiviruumist välja tõstetud kraami. Ühel hetkel leidis Aino Hein kasti, milles oli üle kilo kaaluv komps.

Riidetüki sisse olid mässitud mündid, mis pärinevad 20. sajandi algusest ja 19. sajandi lõpust. Samas oli kinniseotud väike kott rahaga, koti peale on kirjutatud «6 rubl. 32 kopk.».

«Põhiliselt on Tsaari-Vene kopikad, aga on ka Eesti marku, Läti santiime ja Soome penne,» ütles koguduse õpetaja Ants Tooming. «Viie-kuue rubla eest oleks saanud sajandi algul osta ülikonna.»

Aardeleiuga saab igaüks tutvuda (ka kirikute öö aegu reedel kell 18–24) Peetri kiriku eeskojas. Õpetaja Tooming sättis mündid vitriini kõrvuti muu ajaloolise kraamiga, mis on seotud sama pühakoja ja kogudusega.

Ants Toominga esialgsel oletusel võib aardeleid olla seotud eelmise sajandi algul kommunistide rünnaku hirmus peidetud korjandusrahaga.

Kahe eelmise õpetaja aegu kuhjati arhiiviruumi aina igasugust uut kraami juurde. Nii jäidki vanad mündid tänini oma algsesse peidukohta.

Tagasi üles