Aardeleid läks kirikus vitriini

Raimu Hanson
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Vanad mündid olid riidetüki sees, kus oli ka kinniseotud väike kott rahaga.
Vanad mündid olid riidetüki sees, kus oli ka kinniseotud väike kott rahaga. Foto: Margus Ansu

Tartu Peetri koguduse liikmed Aino Hein ja Õie Kuperjanov sortisid kiriku arhiiviruumist välja tõstetud kraami. Ühel hetkel leidis Aino Hein kasti, milles oli üle kilo kaaluv komps.

Riidetüki sisse olid mässitud mündid, mis pärinevad 20. sajandi algusest ja 19. sajandi lõpust. Samas oli kinniseotud väike kott rahaga, koti peale on kirjutatud «6 rubl. 32 kopk.».

«Põhiliselt on Tsaari-Vene kopikad, aga on ka Eesti marku, Läti santiime ja Soome penne,» ütles koguduse õpetaja Ants Tooming. «Viie-kuue rubla eest oleks saanud sajandi algul osta ülikonna.»

Aardeleiuga saab igaüks tutvuda (ka kirikute öö aegu reedel kell 18–24) Peetri kiriku eeskojas. Õpetaja Tooming sättis mündid vitriini kõrvuti muu ajaloolise kraamiga, mis on seotud sama pühakoja ja kogudusega.

Ants Toominga esialgsel oletusel võib aardeleid olla seotud eelmise sajandi algul kommunistide rünnaku hirmus peidetud korjandusrahaga.

Kahe eelmise õpetaja aegu kuhjati arhiiviruumi aina igasugust uut kraami juurde. Nii jäidki vanad mündid tänini oma algsesse peidukohta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles