Päevatoimetaja:
Richard Särk

Tudengid lahendasid rahvusvahelist piiritüli

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Tartu Ülikooli õigusteaduskonna tudengid Birgit Aasa (vasakult), Kärt Raud, Maarja Pild ja Lauri Kriisa tõid Teldersi harjutuskohtuvõistluselt suulises argumentatsioonis teise koha.
Tartu Ülikooli õigusteaduskonna tudengid Birgit Aasa (vasakult), Kärt Raud, Maarja Pild ja Lauri Kriisa tõid Teldersi harjutuskohtuvõistluselt suulises argumentatsioonis teise koha. Foto: Margus Ansu

Tartu Ülikooli juuratudengid lahendasid harjutuskohtus piiritüli kahe riigi vahel ning tõid kostjapoolse tugeva suulise argumentatsiooni tulemusena koju tubli tunnustuse.

Tartu Ülikooli õigusteadustudengid pälvisid rahvusvahelisel Teldersi harjutuskohtuvõistlusel teise koha suulise argumentatsiooni eest. Üldarvestuses ehk kirjaliku ja suulise argumentatsiooni eest kokku anti Eesti võistkonnale 13. koht, mis on 25 ülikooliga võistlemisel samuti tubli tulemus.

Neljaliikmelises võistkonnas esindasid hagejat Tartu Ülikooli õigusteaduse bakalaureusetudengid Lauri Kriisa ja Kärt Raud ning kostjat Birgit Aasa ja Maarja Pild. Kuigi Haagis rahvusvahelises kohtus võisteldi aprilli lõpupäevil, algas tudengeile ja juhendajaile võistlus juba mullu 1. oktoobril, kui saadi kätte kohtukaasus.

Lahendust vajas piiritüli

Aasa selgitas, et kaasus oli palju mahukam kui näiteks ÜRO rahvusvahelise kohtu kaasused. Esimese hooga aga ei olnud hoomatav, kui palju tööd seisab ees. Läbitöötamist vajasid ÜRO konventsioonid ja kohtulahendid. Kurssi tuli end viia keskkonnaõiguse spetsiifikaga.

Lahendamist vajas piiritüli kahe välja mõeldud riigi, Battenlandi ja Alamaguay vahel. Hageja pool esindas Batten­landi, kostja pool Alamaguayd. Nende kahe riigi tüli põhjustasid jõgi ja veehoidla, mis algul olid märkinud riikidevahelist piiri, kuid jõesängi muutumine tekitas vaidlusi.

Birgit Aasa nentis, et võistluse võitja, Hollandi Leideni ülikooli võistkond, oli ses osas eelisseisus, et neil oli kasutada Haagi rahvusvahelise kohtu raamatukogu, milles on selle teema tarvis terve eraldi sektsioon. Eesti võistlejad pidid ette valmistades materjali kogumiseks tublisti vaeva nägema ning isegi tellima vajalikke raamatuid Soomest.

Argumendid õppisid võistlejad pähe. Kuigi võistlusel võis ka märkmeid kiigata, Eesti tudengid seda ei teinud. Nii sai kasutada kohtunike ees vastamiseks lubatud 20 minutit maksimaalselt oma argumentide esitamiseks.

Hindamatu kogemus

Ülikoolis on sellisele argumentatsioonile keskenduvaid kursusi vähe. Maarja Pild märkis, et võistluseks valmistumine andis hindamatu kogemuse, sest arenes õigusliku argumentatsiooni oskus, esinemisjulgus ja -stiil.   

Võistlejad siiski päris ainult oma teadmistega lahingusse ei läinud. Neid juhendasid TÜ rahvusvahelise õiguse teadur Katre Luhamaa ja Kairi Kaldoja, kes mullu oli ise üks võistlejatest.

TÜ võistkond osales Haagis neljas eelvoorus, kus kohtuti Šveitsi, Hollandi (Groningeni ülikool), Taani ja Rumeenia võistkonnaga. Finaalis elati kaasa Leideni ja Helsingi ülikooli heitlusele, millest võitjana väljus Leideni ülikooli võistkond, kes osutus edukaimaks ka üldarvestuses.


Teldersi harjutuskohus

• Dr Benjamin Marius Telders sai Hollandi Leideni ülikooli professoriks 1937. aastal.

• Oma õigusriigi ja kodanikuühiskonna tõekspidamiste eest saadeti ta Bergen-Belseni koonduslaagrisse, kus ta 1945. aastal suri.

• Teldersi rahvusvahelist harjutuskohtuvõistlust peeti tänavu 36. korda.

• Võistlusel osaleb igal aastal üle 40 ülikooli.

• Iga võistkond esindab lõpuks oma riiki lõppvõistlusel Haagi rahvusvahelise kohtu rahupalees.

Tagasi üles