Vastuseks juhataksin vene lugejale kätte oma raamatu «Putin. Venemaa valiku ees», mis ilmus eelmisel aastal. See on raamat praegusest vene vaimsusest, meeleoludest ja elukäsitlusest.
Kindla käe harjumus ei ole kuhugi kadunud. Kuid protsessid, mis Venemaal toimuvad, muutuvad üha keerulisemaks ja segasemaks. Üht võin kindlalt väita: neil, kes jälgivad sündmusi Venemaal, läheb lähiaastatel väga huvitavaks.
Eesti kriitikas on esile tõstetud teie raamatu «Brežnev» ladusat ja põnevat kirjapanekut. Ühe kriitiku sõnul teevad selle nauditavaks eelkõige arvukad dialoogid ja vestlused, mis mõjuvad ajastutruult. Samas oletab kriitik, et osa neist on ilukirjanduslikud fiktsioonid. Kuidas kommenteerite?
Dokumentaalraamatutes ma ei mõtle midagi välja. Ja mitte ükski tõeline uurija ei ole sel teemal minuga kunagi poleemikasse astunud. Dialoogid ja vestlused on mul alati ülimalt hoolikalt kirja pandud.
Hämmastaval kombel võivad poliitikud oma päevade lõpul meenutada isikliku elu võtmesündmustest ka kõige väiksemaid üksikasju. Loodus on neid õnnistanud kadestusväärse mäluga ja muidugi ei saa ju unustadagi neid tunde, mil saatuse poolt oli määratud minna ühele või teisele poole.
Festivali Prima Vista avamisel Tartus 9. mail esinete praeguse kava kohaselt avaliku loenguga «Ajalugu kui poliitika instrument». Mis on selle põhiteesid?
Nagu kaalukate esinemiste eel ikka valmistan seegi kord kindlasti teksti ette. Kuid veel kordagi ei ole ma neid ette lugenud. Eelistan kuulajatega vestelda. Ma olen kaugelenägev ja näen mis tahes auditooriumis kõigi silmi. Seepärast ma ei tea täpselt kuni viimase hetkeni, mida nimelt ma ütlen.
Aga ühe suurepärase tsitaadi olen küll varunud. Aleksandr Herzen kirjutas XIX sajandil, et Vene valitsus ei korralda paremat tulevikku, vaid korrastab minevikku. Mööduvad sajandid, vahetuvad poliitilised režiimid, kuid see traditsioon ei sure. Vene valitsus soovib järjepidevalt ajaloos «korda majja lüüa».
JOONEALUNE MÄRKUS:
Leonid Mletšin vastas küsimustele e-posti vahendusel.