P, 1.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Linn loobub stoppnupu kasutamise nõudest

Jaan Olmaru
, reporter
Facebook
Comments
Tartlased ei võtnud stoppnuppu kuidagi omaks.
Tartlased ei võtnud stoppnuppu kuidagi omaks. Foto: Sille Annuk

Linnavalitsus otsustas loobuda veebruari keskel kehtestatud stoppnupu vajutamise nõudest linnaliinibussides, kuna pooleteise kuu jooksul on süsteem tekitanud sõitjates liiga palju segadust ja arusaamatusi.

Linnavalitsuse ühistranspordi peaspetsialisti Madis Oona sõnul võtsid tartlased uue süsteemi kohe alguses väga visalt vastu ning päris selgeks asi ei saanudki. Lõplik otsus stoppnuppude kasutamisest loobuda sündis aga pärast 15. märtsil linna kodulehele saadetud kurja kirja.

Bussisõitja Silvi Pihu sõnul astus ta Kastani peatuses linnaliinibussi number neli. «Istusin ja mõtlesin, et kui väljun Karete peatuses, vajutan stoppnuppu. Siis aga nägin, et stopptablool põleb kogu aja tuli. Peatuses kogunes ukse juurde kuus-seitse inimest, kõik eakad. Buss aga ei peatunud hoolimata nupule vajutamisest. Ka peatuses ootas üks inimene. Meid küüditati järgmisse peatusse,» kirjeldas Pihu oma seiklust.

Kes vastutab?

«Kas «härra bussijuht» teab, mis tähendab eakal inimesel jalgsi mööda libedat jääd terve peatusevahe kukkumishirmus kõndida? Tahan teada, kas meiega toimiti õigesti? Kas bussi stoppsüsteem oli ikka korras?» kurjustas Pihu linna kodulehel.

Peale Pihu kirja on linnale tulnud veel kaebusi, et stoppnupp pole olnud töökorras. «Vajutasin pöidla sinna vigaseks, aga tuli ikka põlema ei läinud,» kirjeldas oma kogemust annelinlane Helir Seeder, kes oli sunnitud poest ostetud kuue piimapakiga kõndima tagasi kodu juurde pool kilomeetrit.  

Uut katset ei tule

Madis Oona sõnul oli stoppnupu kasutamise mõte muuta bussisõit sujuvamaks ja kiiremaks, aga see ei läinud tööle.

«Üritasime harjutada enamikus Euroopa linnades levinud tava, et bussisõitja annab enda väljumissoovist teada stoppnupule vajutades. See tagab mugavama ja sujuvama bussiliikluse ja hoiab talvisel ajal bussid soojemad. Kahjuks osutus ülesanne liiga keeruliseks,» vangutas Oona pead.

Stoppnupuvaba ühistransport on Tartus taas alates tänasest.

Uuele katsele pole linnal plaanis enne sügisesi valimisi minna.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles