Tekitatud olukorras, kus Veerpalu on kokkuvõttes võitnud, aga kahtlused ripuvad õhus edasi, jääb tõlgendamise küsimuseks, kas kuulutada, et õiglus võidutses, või väita, et moraalne süü jääb talle endiselt alles. Ja selle tõlgendamisele eilse, tänase ja küllap ka järgnevate päevade väitlusmäng või sõnasõda, ükskõik kuidas seda nimetada, ilmselt keskendubki.
Teisisõnu: üks asi on võita arbitraažis, aga sootuks iseasi on võita lahing ka avaliku arvamuse areenil. Kas enamik jääb uskuma, et Veerpalu on lõplikult puhtaks pestud, või jääb suurt osa rahvast endiselt närima kahtluseuss, et dopingu kasutamise versioonile pole lõplikku kriipsu siiski peale tõmmatud?
Erinevalt arbitraažist ei saa võitlust avalikul areenil võita teadlaste asjatundliku ega juristide tehnilise abiga. Sest enamik ei saa sellest, mida nood, eriti teadlased, räägivad – nagu isovormide suhtarv ja statistilised piirväärtused –, nagunii tuhkagi aru. Nüüd maksab lihtsate sõnumite rohkus, jõulisus ja tõhusus.
Mati Alaver tegi esmaspäeva õhtul intervjuus AK spordisaatele oma lühikeste, kõlavate, veenvate, kergesti seeditavate vastustega otsa lahti. Vanameistrilt igal juhul tema parimate päevade tasemel esitus! Kristjan Port, Eesti Antidopingu nõukogu liige, esindab väitluses neid, kes näevad äsjast otsust mitte nii mustvalgelt nagu Alaver. Ta esines selgelt, kuid siiski liiga malbelt, et häälelt karusele, otse kaamerasse vaatavale Alaverile sugestiivsuselt vastu saada.
Igatahes tõotab tulla huvitav heitlus, kumma poole – kas «Veerpalu puhas!» või «Aga kahtlused ju jäävad ...» – hääl rohkem kõlama jääb. Ent juba praegu võib väita, et ükskõik, mida arbitraaž ütles, ja ükskõik, mis nüansse ta otsusele lisas, taandub taas kõik suuresti usu küsimuseks. Täpselt nagu kaks aastat tagasi. Ses mõttes, paraku, pole me algpunktist päris lõppu küll veel jõudnud. Mis seal salata, edasi aitaksid WADA uued uuringud. Misjärel saaks loodetavasti ükskord otsuse, kus poleks enam viidet, et mitmed asjaolud viitavad dopingu tarvitamisele.