Minu meelest ei peaks neid kahte asja – omavalitsuste tugevdamist ja omavalitsusliitude tugevdamist – omavahel vastandama. Üks ei sega teist. Tõenäoliselt ongi vaja mõlemat.
Ka praegusest hoopis suuremate ja tugevamate omavalitsuste puhul jääb igal juhul selliseid küsimusi, kus on tähtis omavalitsuste koostöö: gümnaasiumide võrk, ühistransport, suured planeeringud jne. Isegi Tallinn ei ole üksi nii suur, et ei peaks mõne asja puhul naabritega koostööd tegema.
Oluline on ka rõhutada, et keegi ei kavatse teha midagi kiirustades, vägisi ja ülalt alla. Praegu välja pakutu ongi just nimelt ettepanek, mille põhjal saab hakata pidama kohapealseid arutelusid, kuidas seda kava on piirkonnas kõige mõistlikum ellu viia.
Lootus on, et peamine osa vajalikust muutusest sünnib kohapeal ja kogu ühiskonnas saavutatava arusaamise toel, et nii on hea ja mõistlik teha. Omavalitsused saavad osaleda valimises, millised on kokkulepitavad tõmbekeskused, ja saavad seejärel ise valida, millise tõmbekeskusega ühineda.
Ajaliselt on siht reform ellu viia koos kohalike volikogude valimistega aastal 2017. Selge see, et inimesed ja organisatsioonid vajavad teatud aega, et sellise muutusega kohaneda.
Vaikiv ühiskondlik kokkulepe, et praegusega võrreldes suuremad ja tugevamad omavalitsused on õige suund, on Eestis tegelikult juba ammu olemas. Kehtib omavalitsuste ühinemist soodustav seadus, mida riigikogus värskelt uuendati.
Tasapisi mõned ikka ühinevad ka, samas pole teada, et keegi plaaniks jaguneda. Miks mitte astuda lähiaastatel edasi pikem samm, kui oleme koos veendunud, et suund on õige.