Kümmekond aastat tagasi tehti Meeksi vallas samasugune küsitlus ja siis tõmbas poolt valda Tartu, teist poolt kilomeetrite järgi tunduvalt lähemal asuv Räpina.
«Juba räägitakse ka meepurkidest, ühinenud omavalitsustele lubatakse tohutut raha juurde,» tõi Väino Kivirüüt välja iga haldusreformi ajal räägitud ühe ja sama jutu, mida keegi tõsiselt ei võta.
«Kui liituvad paar-kolm valda, millel ühelgi pole raha jalaga segada, kust siis tuleb raha, mis on vajalik piirkonna arendamiseks,» küsis Aleksandr Suvorov. «Kas kokkuhoitud ametnike pealt jääb siis nii palju raha üle, et piirkonda arendada. Ei jää!»
Ja kuidas suudab-tahab tõmbekeskus arendada kaugemat piirkonda, esitas ta uue küsimuse ja vastas: sellises omavalitsuses on kõik piirkonnad peale tõmbekeskuse määratud rahva väljavoolamisele.
Aivar Aleksejevi sõnul on omavalitsustele liitumise puhul makstav ühekordne riigi toetus nagu kala kinkimine – pistad selle nahka, aga kõht on varsti jälle tühi. «Kui liitujatele pakutaks näiteks pikaajalist tulumaksusoodustust või mõnd muud pikaaegset lisatoetust, siis oleks asjal juba rohkem jumet,» märkis ta.
Seadusi tundvad vallavanemad teavad, et valdu sunniviisiliselt liita ei saa, kuigi praegusest haldusreformi kavast sellist mõtet õhkub. Regionaalminister on öelnud, et kõigepealt valib maakondlikud tõmbekeskused välja kohalik omavalitsusliit ja siis teeb tõmbekeskused teatavaks riik ning ühinemine peab algama.
«Ma pole haldusreformi süvenenud, ei tea, mida targad mehed sellest mõtlevad,» ütles tõrksalt Tartumaa Omavalitsuste Liidu juht, Tartu vallavanem Aivar Soop. «Me ei tea, mida riik kavatseb ja mis on Tartumaa tõmbekeskused – pole olemas ühtegi ametlikku paberit.» Pole paberit ja polnud ka omavalitsusliidu eilse koosoleku päevakorras haldusreformi punkti.