Kregor Zirk parandas Berliinis poiste ujumisrekordeid

Kregor Zirk püstitas Berliinis peetud ujumisvõistlusel kaks 14-aastaste poiste Eesti rekordit. Foto: Erakogu

Märtsi alguses Saksamaa pealinnas Berliinis peetud pika vanni rahvusvaheliselt ujumisvõistluselt naasis tartlane Kregor Zirk viie medaliga. 27 riigist pärit sportlaste tihedas konkurentsis püstitas ta ka kaks Eesti 14-aastaste poiste rekordit.

Zirgi treeneri Kaja Haljaste sõnul läks tema hoolealune avapäeval starti kindla plaaniga - teha tuul alla enam kui 30 aastat püsinud Argo Tammemäe nimele kuulunud 400 m vabaujumise poiste rekordajale 4.16,55, mis ujuti Tallinnas 1982. aastal.

Nii ka läks. Uueks 14-aastaste poiste tipptulemuseks on  4.16,40. Rekordaeg tõi Zirkile 1999. - 2000. aastal sündinud poiste vanuseklassis teise koha.

Esimene päev läks korda veel sellega, et Zirk pääses 50 m liblikas ajaga 27,15 esimesena järgmise päeva finaali. Zirgi treeningkaaslasele Tiit Matvejevile (1999/2000 vanuseklassis) tuli 200 m rinnulistiilis heas mõttes ootamatult 4. koht ajaga 2.42,62. Teine koht jäi kõigest 1,42 sekundi kaugusele.

Teisel võistluspäeval lisas Zirk oma kontole võidu 100 m liblikas, saades esmakordselt aja alla minuti (59,94). 50 m vabaujumises tagas hommikune aeg 26,14 esimesena pääsu õhtusesse finaali, seal jättis väga korralik aeg (25,81) ta siiski teisele kohale.

Poisi esikoha isu oli aga nii suur, et 50 m liblikujumine päädis esikoha ja uue  14-aastaste poiste rekordiga - 26.53. Edu teisena lõpetanu ees oli üle sekundi, kinnitas Haljaste. Löödud sai üle 10-aasta vanune Vitali Jurovile kuulunud tipptulemus 26,64.

Tiit Matvejev läbis 50 m rinnuli üllatusliku 34,44, mis viis ta neljandana finaali. Kolmas mees jäi eelujumisel 0,01 sekundi kaugusele. Finaalis oli Matvejev 0,11 sekundit hommikusest kiirem, kuid pidi leppima ikka neljanda kohaga.

Poodjumikoha võitles Matvejev Berliinis välja 100 m rinnuliujumises. Kolmanda Koha tõi isiklik rekord 1.15,70.

Zirk saavutas oma edukate startide lõpuponnistusena veel 200 m liblikas teise koha, ajaga 2.19,23. Eelnevalt läbitud 100 m vabalt läbimiseks kulus tal 57,03, mis tõi neljanda koha.

Tublilt esines Ujumise Spordiklubist (TUK) ka Cevin Anders Siim, kes oli vanuseklassis 1997/98 neljas 100 m liblikujumises. Lisaks jõudis Siim finaali 50 m liblikas ja 50 m vabaltujumises.

Karl Johann Luht (TUK) saavutas 50 m seliliujumise finaalis viienda koha ajaga 27,90. Eelvõistlusel läbitud 27,62 oli hommikul neljas aeg.

1995 ja hiljem sündinute finaalis startisid Cevin Anders Siim (100 m liblikat,) ja Karl Johann Luht (100 m selili).

Tüdrukutest oli edukaim Ujumise Spordiklubi noorujuja Helena Heinlo (2003), kes jõudis kolmel alal esikümnesse: 50 m vabalt seitsmes koht (35,33), 50 m selili seitsmes koht (42,02) ja 100 m liblikat (1.46,30).

Getriin Marii Lessingi (TUK) ja Helena Heinlo väljateenitud finaalujumised 50 m rinnulis jäid kahjuks ujumata, sest tuli rutata koju viivale lennukile.

Noorte vanuseklasside arvestuses tõusid Ujumise Spordiklubi ujujad klubide pingereas kaheksandale kohale.