K, 6.07.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tartu Veevärk võtab kasutusele moodsad kangasfiltrid

Jaan Olmaru
, reporter
Tartu Veevärk võtab kasutusele moodsad kangasfiltrid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tartu veevärgi reoveepuhastid.
Tartu veevärgi reoveepuhastid. Foto: Margus Ansu

Tartu veevärk paigaldab käesoleva aasta jooksul reoveepuhastile kangasfiltrid. Loodusesse tagastatav vesi muutub seeläbi puhtamaks ning väheneb ka ettevõtte saastetasu.

Tartu veevärk ja Soome ettevõte Aquaflow Oy sõlmisid ostu-müügilepingu möödunud nädalal. Koos ehitustöödega maksab filtrite paigaldus 1,4 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Samasugused seadmed on kasutusel näiteks Rootsis Göteborgi reoveepuhastis.

«Filtrite paigaldamine tähendab kolmanda puhastusastme ehitamist. Järelsetitites selginenud heitvesi voolab läbi filterkanga ning tahked osakesed jäävad kangasse kinni. Sellega eraldatakse biopuhastis töödeldud veest lisaks veel ligikaudu 70 protsenti vette jäänud heljumist ning ka osa fosforist,» selgitas Tartu veevärgi juht Toomas Kapp.

Kangasfiltri paigaldamiseks on kaks suurt põhjust. Esiteks võimaldab see näiteks suurte sadude ajal ning lumesulamisajal vastu võtta suuremaid veehulkasid, ilma et väljavoolunäitajad halveneksid. Teiseks vähendab filter heljumi ehk reostuse hulka loodusesse lastavas vees.    

«Uue tehnoloogiaga anname loodusele tagasi palju puhtama ja ühtlasema kvaliteediga vee, sõltumata puhastit läbiva vee hulgast. Samuti väheneb märkimisväärselt veevärgile kehtestatud saastetasu,» lisas tootmisjuht Indrek Hiiemäe.

Veevärgi projektijuht Martin Zimmer ütles, et filtrite tarvis rekonstrueeritakse 1980ndatel ehitatud mahutid, mis olid mõeldud vee desinfitseerimiseks. Ummistunud kangas pestakse automaatsete survepesuseadmete abil ja settinud heljum pumbatakse tagasi aerotankidesse. Heljum eraldatakse puhastist koos liigse bioloogilise aktiivmudaga ja pumbatakse reoveepuhasti settekäitlusse.

Märksõnad
Tagasi üles