Tamme kooli riigistamise üksikasjad veel ei selgu

Jüri Saar
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Nooruse 9 maja, kuhu peab pärast remonti kolima Tamme kooli gümnaasiumiosa.
Nooruse 9 maja, kuhu peab pärast remonti kolima Tamme kooli gümnaasiumiosa. Foto: Sille Annuk

Tartu volikogule esitatud kokkuleppeprojekt Tamme gümnaasiumi riigistamiseks jätab õhku palju küsimusi, sest kokku lepitakse esialgu vaid läbirääkimiste jätka­mises.

Tartu linnavalitsuse poolt volikogule saadetud eelnõu sellise kokkuleppe sõlmimiseks on jätk 18. jaanuaril haridus- ja teadusministeeriumi ning Tartu linna vahel sõlmitud ühiste kavatsuste leppele, millega pooled võtsid endale kohustuse alustada läbirääkimisi eraldiseisva gümnaasiumina tegutseva Tamme gümnaasiumi pidamise riigile andmiseks ja Nooruse 9 asuva hoone ümberehituseks.

Volikogult uue kokkuleppe sõlmimiseks luba küsides märgib linnavalitsus, et lepingueelsete läbirääkimistega on jõutud etappi, kus Tartu linnal on võimalik ministeeriumiga kokku leppida eraldiseisva gümnaasiumina tegutseva Tamme gümnaasiumi pidamise riigile üleandmise ning Nooruse 9 hoone rekonstrueerimise tegevuskava ja -põhimõtted.

Selgus kahe aasta pärast

Samas on märgitud, et veel ei ole vaja otsustada kooli pidamise riigile üleandmist, kokku on vaja leppida üleandmist puudutav ajaline raamistik.

Õiendis on selgitatud, et eelnõus nimetatud kokkuleppe sõlmimise ajal ei ole riik veel valmis lõplikult sõlmima kokkulepet kooli pidamise ülevõtmiseks. Kokkuleppe kohaselt tuleb pooltel otsused teha ja tegevused ellu viia 31. märtsiks 2015. aastal.

Kuna põhikooli- ja gümnaasiumiseadus on riigikogus muutmisel ja sellega võivad kaasneda kooli pidamise korraldamist puudutavad muudatused, oleks praegu rutakas kooli pidamise üleandmise otsustamine, leiab linnavalitsus.

Õiendis on tõdetud, et eelnõus nimetatud leppega võtab ministeerium kohustuse teha kaasfinantseering Nooruse 9 koolimaja rekonstrueerimisel juhul, kui EASile esitatud Tartu linna taotlus rahastatakse. Lisaks võtab ministeerium kohustuse projekteerida 2013. aastal omal kulul Nooruse 9 hoone.

Hoone jääb linnale

«Üksikasjad tulevad halduslepingus märtsiks 2015,» ütles Tartu haridusosakonna juhataja Riho Raave. «Kuidas me praegu teame neid üksikasju? Sisuliselt kaks aastat varem. Me ei tea isegi seda, kui palju pinda Tamme gümnaasium selles hoones kasutama hakkab. Eskiisis on 5200 ruutmeetrit, projektis võib olla teisiti.»

Raave ütles, et praeguse kava järgi kuulub Nooruse 9 hoone ka edaspidi linnale, kuid riik soovib seda kasutada tasuta. Seejuures kannab riik gümnaasiumi kuludest ja hoonega seotud kuludest nii palju, kui Tamme gümnaasiumil tarvis.

Raave osutas, et kui seadusemuudatused võimaldavad, võib ka edaspidi olla selle riigile kuuluva gümnaasiumi pidaja ikkagi linn: «Riik on valmis volitama Tartu linna seda kooli pidama, makstes kinni kooli kulud. Niisugusest pakkumisest on väga raske ära öelda.»

Tagasi üles