Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371
Saada vihje

Tudengid on raskustes õppemaksuga

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Artikli foto
Foto: Margus Ansu / Postimees

Ülikoolis tasulistel kohtadel õppivatel tudengitel on raskusi õppemaksu tasumisega, mida saab leevendada, makstes väikeste summade haaval või võttes aastaks akadeemilise puhkuse.





Tartu Ülikooli õigusteaduskonna teise kursuse tudengineiu, kes ei soovinud oma nime ajalehes avaldada, oli sunnitud tänavu kevadsemestriks akadeemilise puhkuse võtma, sest õppemaksu, 20 500 krooni, kuskilt võtta polnud.

Õppelaen ei aita


Tasulisele kohale läks neiu seetõttu, et lävendiga sissesaamisest jäi veidi puudu, kuid ta soovis väga õigusteadust õppida. Vanematelt õppemaksu tasumisel abi loota pole, sest ema-isa arvasid, et õppemaks tuleb õppelaenust.

Sügissemestri õppemaks saigi õppelaenust tasutud, kuna aga õppelaenu saab kokku veidi alla 30 000 krooni, lootis õigusteaduse tudengineiu puudujääva summa teenida tõlketöödega. «Jaanuaris jäi tellimusi väheks – hea oli, kui üldse mingi elamisraha teenis,» ütles ta ja lisas, et nii tundus mõistlik kevadsemestriks akadeemiline puhkus võtta.

«Akadeemilisele puhkusele minna ongi ilmselt parim soovitus, mida saab anda,» ütles majandusteaduskonna dekanaadi juhataja Ene Kivisik.

Majandusteaduskonna õppekorralduse spetsialisti Aasa Vassiljeva sõnul on nende teaduskonna 200 riigieelarvevälisel kohal õppivast bakalaureusetudengist makseprobleeme kümmekonnal. Nendega on õppekorralduse spetsialist pidanud läbirääkimisi, kuidas maks siiski tasutud saaks.

Õppeteenustasu on võimalik maksta kahes osas. Sügissemestri eest pool semestritasu oktoobri keskpaigaks ja teine osa novembri keskpaigaks. Tänavu kevadsemestril pidi õppemaks tasutud olema 31. märtsiks.

Eksmatt viimasena


Vassiljeva on tudengitel soovitanud maksta õppemaksu pärast tärmini möödumist kas või väikeste osadena. Terve semestri õppemaksu tasumata jätmisel ei jää teaduskondadel muud valikut kui üliõpilane eksmatrikuleerida.

«Eksmatrikuleerimine on viimane valik,» ütles õigusteaduskonna dekanaadi juhataja Anu Laumets. Samas tuleb tema sõnul õppemaksu tasumata jätmisest tingitud eksmatri-kuleerimisi 500 tasulises õppes oleva tudengi seas ikka ette.

Ka Laumets näeb ühe lahendusena akadeemilisele puhkusele minemist. Samas rõhutas ta, et iga tudengi puhul püütakse leida just temale sobiv lahendus.

Kuigi riigieelarvevälisel kohal õppiva tudengiga tehtavas lepingus näeb ülikool õppeteenustasu hilinemise eest ka viivist, ei ole seda nii Vassiljeva kui Laumetsa sõnul tudengitelt küsitud.

Eesti Üliõpilaskondade Liidu juhatuse liige Olga Tšer-jomuškina näeb ühe võimaliku lahendusena, et ülikool annaks tudengeile õppemaksu tasumisel pikendust: «Võimalus on ka anda tudengitele hästi soodsatel tingimustel oma kõrgkoolist otse laenu, näiteks EBS on seda kaalunud.»

Maksepikendust peab Tšerjomuškina aga raskustesse sattunud tudengitele praegu kõige paremaks variandiks. 

Kalleima kõrghariduse Eestis saab Tartu Ülikoolis tasulisel ingliskeelsel arstiteaduse erialal (52 500 kr semester), sellele järgneb maalikunst, mille bakalaureuseõppe semestritasu on 33 500 krooni ja magistriõppes 50 500 krooni.

TÜ õppeteenus-tasusid semestris
• Õigusteaduskond: 20 500 kr nii bakalaureuse- kui magistriõppes.
• Majandusteaduskond: bakalaureuseõpe 15 000 kr.
• Sotsiaalteaduskond: ajakirjanduse ja suhtekorralduse bakalaureuseõpe 12 000 kr ja magistriõpe 13 000 kr.
• Õppeteenustasu saab maksta kahes osas semestri alguse kahe kuu jooksul.
• Tasumata jätmise pärast eksmatrikuleerimist saab edasi lükata akadeemilise puhkusega. 

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles