Hugo Treffneri gümnaasiumi õpilaspere käib uisutamas Lõunakeskuse uisuväljakul, kommertsgümnaasium on loobunud suusatamisest ja uisutamisest talispordivarustuse puudumise pärast. Samadel põhjustel ei ole õuetunde ka kunstigümnaasiumis.
Tamme gümnaasiumil on üsna head tingimused uisutundideks Tamme staadioni uisuväljakul. Uiskude laenutus kehalise kasvatuse tunniks maksab kooliõpilastele 50 senti. Vahel mängitakse jäähokit ja on ka mõni üksik suusataja. Kindlat valikut uisutamise või suusatamise kasuks tehtud ei ole ja õpilane saab ise valida meelepärase ala. On õpilasi, kes ühel päeval uisutavad, teisel aga suusatavad.
Tamme gümnaasiumis korraldatud küsitlusest 4.–12. klassi õpilastele selgus, et suusad on 36,9 protsendil, suusakepid 43,2 ja suusasaapad 30,2 protsendil. Kui oleks vaba raha, ostaks endale suusavarustuse 17,2 protsenti õpilastest. 39,4 protsenti ei ole üldse suusatamisest huvitatud ja 64,6 protsenti eelistaks suusatamisele uisutamist. 75,7 protsenti küsitletutest pidas suuskade kooli kaasa võtmist ja seal hoidmist tülikaks.
Nagu küsitlusest paistab, ei ole suusatunnid veel päriselt hukule määratud. Tänapäevasel õpilassõbralikul õhinapõhisel koolil peaks olema kindlasti oma suusabaas vähemalt 30 komplekti suusavarustuse ja elementaarsete määretega, milleks kuluks umbes 5000 eurot.
Erinevalt Eesti jalgpalliliidust ei ole kuulnud, et Eesti Suusaliit oleks tundnud huvi suusaõpetuse võimaluste vastu koolides. Aga võiks! Haridusministeerium nõuab küll uute õppekavade täitmist, kuid materiaalsed võimalused jäetakse tagaplaanile. Ära unustatakse kooli õbluke rahakott.
Unustades nõudlikkuse ning jäädes ükskõikseks ja mugavaks pealtvaatajaks, võtame paljudelt noortelt võimaluse tegelda kauni spordiala suusatamisega. Kui nii jätkame, võib tõepoolest juhtuda, et uisutamine seljatab suusatamise.