Meil pole ka kaheksanädalast puhkust, koolivaheaegu ega vahetunde, kus saaks natuke lõõgastuda. Lisaks tuleb tihti tasuta asendada puuduvat kolleegi, lasteaedadel ei jätku raha lisaülesannete eest tasumiseks ja kollektiivlepingu tingimuste täitmiseks. Sellest on ka varem juttu olnud, kuid tulutult.
Veel hullem olukord on õpetaja abidega, kes vastutavad kaheksa tundi päevas, tihti ülepingutatud ja absurdsete tervisekaitsenõuete täitmise eest, peavad aitama õpetajat õppetegevuses ja oskama suhelda ka lapsevanematega. Palgapäeval saavad nad kätte 300 euro ringis. Viieprotsendine palgatõus aprillikuust ei lahenda probleemi, sest välja jäävad just kõige kallimate kodukuludega kuud.
Lasteaedade tehniline personal, kelleta lasteaed ei toimiks, saab palka, nagu antakse jänesele jumalaarmu. Nende palk õnneks tõuseb jaanuarist tänu miinimumpalga tõusule, sest enamik neist just sellise tasu eest tööd teebki.
2009. aastal tulime raskustes linnavalitsusele vastu ja lubasime kärpida meile juba välja makstud palka kaheksa protsenti. Nüüd ennistatakse linnaametnike palgad kaheksa protsendi võrra, aga miks mitte meil, sest mullune 3,5-protsendine palgatõus oli vana võlg, lubadus ühtlustada lasteaiaõpetaja astmepalk ja kooli nooremõpetaja palk. Aeg on maksta viiviseid.
Parem oleks järgida president Ilvese uusaastaöist manitsust, et viimane aeg on hakata tegelema inimeste heaolu parandamisega, muidu muutuvad mõttetuks kõik pingutused – lihtsalt pole, kelle jaoks linna arendada.
Ees on Tartu Haridustöötajate Liidu ja Tartu linnavalitsuse läbirääkimised uue kollektiivlepingu sõlmimiseks, loodan väga, et kooliõpetajate töötasud tõusevad lubatud tasemele, kuid lasteaednikud jäävad neist kaugele maha, mingist astmepalkade ühtlustamisest enam juttu olla ei saa.
Kui me ei taha, et meie lapsi ja lapselapsi hakkavad kasvatama tädid tänavalt, siis peab tõsiselt mõtlema võimalustele leida aasta sees lisaeelarvest veel raha lasteaedadele ja planeerima varakult raha lasteaednike õpetajavääriliseks palgatõusuks järgmisel aastal.