Tartu tahab linnaliinidele rohkeb gaasibusse

Sebe bussid.

FOTO: Sille Annuk

Viie aasta pärast peaksid umbes pooled Tartu linnaliine teenindavatest bussidest sõitma gaasiküttel, leiab linnavalitsus. Viimase paari aasta kogemused gaasijõul töötavate bussidega on olnud positiivsed.

Tartu linna kogemus projektis Baltic Biogas Bus osalemisel on näidanud, et biogaas mootorikütusena on parim valik linnaliinibussidele, sest aitab säästa keskkonda ja hoida linnaõhku puhtamana, märgib projektijuht Jaanus Tamm. Ta lisas, et biogaas on täna finantsmajanduslikult üheks parimaks alternatiiviks laialdaselt kasutatavale diislikütusele.

Linn kavandab linnaliinibusside küttena hakata biogaasi laialdasemalt kasutama. Praegu teenindab Emajõelinna reisijaid viis gaasibussi. 2017. aastaks, mil ootab ees järgmine ühistranspordi hange, on kavas gaasibusside arvu suurendada vähemalt kuni 25ni. Busside arvu suurendamine nõuab ka uute gaasitanklate rajamist.

Projekti Baltic Biogas Bus juhtpartneriks oli Stockholmi ühistransporti korraldav ettevõte Stockholm Lokaltrafik AB (SL), kes on teinud suuri edusamme üleminekul taastuvatele energiaallikatele. Rohkem kui 80 protsenti firma hallatavast ühistranspordist töötab taastuvenergeetikal ning projekti jooksul on biogaasibusside arv kahekordistunud, lisas Tamm.

Tagasi üles