Päevatoimetaja:
Eili Arula
+372 739 0339
Saada vihje

Eesti tudengid unistavad planeetidevahelistest reisidest

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Risto Mets
Copy
Kunstniku nägemus teise päikesesüsteemi planeetidest
Kunstniku nägemus teise päikesesüsteemi planeetidest Foto: -/AFP

Eesti tudengisatellit teeb esimese sammu kiirete planeetidevahelise reiside poole, lubab tudengisatelliidi meeskond Postimehele saadetud teates. Homme Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuses peetaval esitlusel tutvustavad nad satelliidi EstCube-1 missiooni, millega testitaks maailmas esmakordset elektrilise päikesepurje põhikomponente.


«Käesoleva missiooniga on Eesti Tudengisatelliit leidnud kindla koha kosmoseteaduse eesliinil ning annab tudengitele hindamatu kogemuse kõrgtehnoloogilisest arendustööst rahvusvahelises meeskonnas,» hindas EstCube-1 projektijuht Silver Lätt missiooni kõrgelt.



Lisaks Eesti Tudengisatelliidi meeskonnale ning Soome meteoroloogiainstituudi esindajatele osalevad pressikonverentsil ka Soome teaduste akadeemia peasekretär Matti Saarnisto, astrofüüsik Ene Ergma ning Eesti Tudengisatellidi meeskonna koostööpartnerite esindajad, vahendas Tartu Ülikooli pressiteade. Elektrilise päikesepurje kontseptsiooni tutvustab selle leiutaja dr. Pekka Janhunen.



Elektriline päikesepuri on leiutatud Soome meteoroloogiainstituudis 2006. aastal ning see võimaldab kiiret ja odavat planeetidevahelist transporti päikesesüsteemis.



Uue tehnoloogia kasutuselevõtt sillutab teed uutele kommerts- ja teadusrakendustele kosmoses, mis senini on põhiliselt piiratud ülisuurte transpordikuludega. EstCube-1 missiooni eesmärgiks on esmakordselt katsetada elektrilise päikesepurje teostamist võimaldavat tehnoloogiat avakosmoses.



EstCube-1 missiooni väljatöötamine käib Eesti Tudengisatelliidi meeskonna, Soome meteoroloogiainstituudi (FMI) ja teiste Euroopa partnerite koostöös. Eesti Tudengisatelliidi programmis osalevad Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli ning Eesti Lennuakadeemia tudengid.



Projekti on kaasatud tudengid kõikidest õppeastemetest, samuti nõustajad akadeemilistest ringkondadest ning ettevõtetest. Programmi koordineerib Tartu Ülikooli füüsika instituudi kosmose- ja militaartehnoloogiate töörühm.

Märksõnad

Tagasi üles