Nädala pärast arutab teaduse ja kõrghariduse rahvusvahelistumise juhtnõukogu tulevikuplaane, välistudengite ja väliskoostöö prognoose –rahvusvaheline mõõde kasvab hariduses ja teaduses. Ka Tartu ja Lõuna-Eesti tuntus turismi sihtkohana, kultuuri- ja spordiürituste keskusena on viimastel aastatel kiiresti edenenud.
Riikliku või haridus- ja teadusasutuste tasandi roll välissuhtluses ning kasvõi nendesamade Euroopa Liidu teadus- ja haridusprogrammide ning rahastuse läbirääkimistel on praegu hoopis teine kui paarkümmend aastat tagasi.
Seetõttu on haridus- ja teadusministeeriumile, sihtasutustele Archimedes ja Teadusagentuur, ülikoolidele, ettevõtetele, Balti kaitsekolledžile ja teistele tähtis võimalikult hea ühendus Tallinna ja teiste sihtkohtadega, kahtlemata pakub seda lennuliiklus.
Järjest enam hakatakse mõtlema aastale 2018, mil peale riigi 100. aastapäeva saab Eestist eesistujamaa Euroopa Liidus. Kui korralikku lennuühendust pole, on ülimalt ebatõenäoline, et saame võõrustada Tartus, kasvõi haridus- ja teadusministeeriumi valitsemisalas, väga paljusid võimalikke üritusi.
Loodetavasti ei lämmata Estonian Airi otsus Tartu õhuväravat lõplikult. Eesti lennufirma lihtsalt loobub mingist osast Tartu ja Lõuna-Eesti klientidest või sunnib neid reisidele rohkem aega kulutama ja näiteks Tallinna hotellide käivet toetama.
Tartu lennuakadeemia õppejõud Allan Nõmmik (Äripäev Online, 7. november) viitas Estonian Airi konkurentide tähelepanelikkusele Eesti lennufirma plaanide suhtes. Nad suurendasid ise konkurentsi või kohandasid strateegiat nendes sihtkohtades, kuhu Eesti Õhk lendas.
Loodetavasti tuleb ka Tartule paremaid pakkumisi näiteks Helsingi kaudu lendamiseks ja õhk Tartu lennuväravast ei kao, kuniks Eesti lennufirma tuleviku üle häid mõtteid vahetatakse.