Kunstnik valib näituse tegemise kohti suvaliselt

Raimu Hanson
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mario Prencipe avas oma näituse E-kunstisalongis.
Mario Prencipe avas oma näituse E-kunstisalongis. Foto: Sille Annuk

Üle-eelmisel nädalal E-kunstisalongis oma teoste näituse avanud Portugali elanik Mario Prencipe oli pärast seda paar päeva Tartus ja asus siis Eestis ringi sõitma. Intervjuus selgus, et reisimine on tema loomingu lahutamatu osa.

Kuidas juhtus nii, et teie näitust saab vaadata Tartus?

Tavaliselt ma valin mingi piirkonna maailmas ja siis otsin sealt välja mõned galeriid, enamasti kasutan selleks internetti. Eesti puhul saatsin taotlused nii Tartusse kui ka Tallinna. Sain rohkem kui ühe jaatava vastuse, kuid otsustasin Tartusse tulla, sest saan olla vaid ühes kohas korraga.

Aga kohti, kuhu minna, valin ma suvaliselt. Umbes nii, et kuhu näpp kaardile juhtub, sinna sõidangi.

Olete oma teoseid välja pannud isikunäitustel ikka väga paljudes kohtades üle maailma, muu hulgas Indias, Ukrainas ja Venemaal Kaug-Idas. Milleks on kunstnikul tarvis oma loomingut näidata kodumaalt kaugel?

Enamiku ajast näitangi oma loomingut välismaal, sest kodumaal ma töötan, seal on minu ateljee. Töötades mõtlen reisidest. Vahel on mul ka Portugalis näitusi, näiteks viimati mullu detsembris Lissabonis, kus olid väljas enamasti samad maalid mis siingi.

Näitusel E-kunstisalongis on teie abstraktsed-sürrealistlikud pildid. Kas olete maalinud mõnes teiseski laadis?

Need maalid moodustavad minu uue tsükli «Iidne geomeetria». Olen teinud ka figuraalseid töid, kujutanud näiteks maju, paate, inimesi, maastikke. Mul on olnud ka Kolumbuse-eelsest kultuurist inspireeritud tsükkel, sest olin mõnda aega Kesk-Ameerikas.

Olen tundnud huvi geomeetria päritolu vastu. Niiluse jõe äärne maa on väga viljakas, sealt eemal aga algab kohe kõrb. Muistsed egiptlased hakkasid maad jagama tükkideks ja sealt tuleneb ka geomeetria algus. Geomeetrilisi töid hakkasin looma siis, kui viibisin Kesk-Ameerikas. Tartusse toodud «Iidse geomeetria» tsüklis on ühendatud peamiselt Hiina ja Venemaa Kaug-Ida muljed.

Kuidas teie geomeetrilised teosed valmivad?

Alguses tegin reisides bussi- või rongiaknast fotosid maatükkidest, aga niimoodi ei näe nende tegelikku kuju. Hiljem tuli mõte kasutada kaarte. Sellest ajast olengi kasutanud Google Earthi. Valin välja ebatavalise kujuga maatükid ja siis sobitan nad kompositsioonidesse.

Mario Prencipe

• Mario Prencipe sündis 1965 Milano lähedal Itaalias.

• Ateljee asub Portugali lõunarannikul Portimãos.

• Isikunäitusi on tal olnud peaaegu kõikidel mandritel.

• Näitust E-kunstisalongis saab vaadata 26. oktoobrini.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles