Lohusuu vallas Kalmakülas kalameestele majutust ja saanitaksoteenust pakkuva Peipsi Lainete perenaine Ulvi Madisson rääkis, et kala on küll, kui vaid püüda oskad. Ent pange tähele: järvele minnes tasuks joovastavad joogid maha jätta, sest joobnud isikutega ahvenad koostööd tegema ei kipu.
«Kes purjus ei ole, see saab väga hästi. Kes on aga purjus, see pärast kurdab, et saak on vilets ja kala ei võta,» tutvustas Madisson oma tähelepanekuid. Peipsi Lainete saanitakso viib huvilised 6-7 kilomeetri kaugusele kaldast, kus peremees on välja peilinud parimad kalakohad. Tänavuseks «murdjaks» on seal kandis osutunud nn Pärnu kirves, millega võib päeva lõpuks jääle sikutada aukartust äratava hulga triibulisi.
«Minu mees püüdis tunniga viis kilo ahvenaid, aga siis lendas kirves järve põhja. Päeva lõpuks oleks tal muidu kokku tulnud kindlasti 15-20 kilo kala,» tõi Madisson näite elust enesest. Seejuures olevat kala võrreldes eelmiste aastatega suurem, Peipsile nii omane «pudi» Kalamaküla kandis (vähemalt praegu) talikalastajaid ei kimbuta.
Kõige edukamad püüdjad on Ulvi Madissoni sõnul ikka lätlased. Näiteks vahetult pärast järve avamist olevat üks lõunanaaber marssinud hommikul järvele, naastes taris aga endaga kaasas kartulikotitäit korralikus mõõdus ahvenaid.
Kui Kalmakülas on kalaga lood head, siis järve lõunaosa seni veel nii lahke pole olnud. Varnjas karakatiga kalamehi järvele sõidutav Marko Mesi tõdes, et ulmesaakidega seni kiidelda ei saa, kui muidugi lätlased välja arvata.