:format(webp)/nginx/o/2025/05/13/16841489t1hd325.jpg)
Täna, 14. mail algab Tartus neljandat korda etenduskunstide festival Ümberlülitus, mille aegu on võimalik vaadata Kanuti Gildi Saali lavastusi. Viie päeva jooksul, 18. maini tuleb mitmes etenduspaigas esitusele viis lavastust.
Need käsitlevad selliseid teemasid nagu jälgimisühiskond, sotsiaalmeedia, kodanikuaktivism, kväärimine ja feminism. Endiselt on publiku ees etenduskunstide tavalised algelemendid keha, heli ja liigutus.
Kanuti Gildi Saali teatel algab Ümberlülituse festival Keithy Kuuspu ja Liisa Saaremäeli 90-minutilise lavastusega «Millest on tehtud väikesed tüdrukud», kus loojad proovivad võtta oma etenduskunstide teekonnal sammu tagasi ja jääda tooreks. Esietendus oli 12. aprillil. Kas igas etenduses õnnestub teha omletist muna, selgub juba täna õhtul Tartu Uues Teatris.
Neljapäeval ja reedel on sealsamas kavas «Roti rumba», kus meie igapäevaseks kaaslaseks saanud kaamerad pööratakse nii mõnegi vindiga publiku ja ka etendajate endi poole. Autorid Liisbeth Horn, Kärt Koppel ja Anumai Raska kutsuvad publiku teekonnale, kus vaatluse all on jälgimisühiskonna tööriistad ja nendega eraldamatult läbi põimunud sotsiaalmeediakultuur.
Lühilavastuste õhtu «Saal 3 vol. 3» toob samuti neljapäeval publiku ette piibelliku maailmaloomise ning hetked siin ja praegu. Kolm erineva tausta ja praktikaga kunstnikku kasutavad heli, et uurida saali, kus nad asetsevad, sel korral Tartu kodanikurahu rikkunud Genialistide klubi. Üles astuvad Lauri Lest, Andrus Aaslaid ja Lisette-Marie Viilup.
Festivalireedel on asjahuvilised oodatud ellujäämise kunstide saali Tartu 2024 kontoris (Raekoja plats 6, teine korrus), et arutleda kogukondade ja aktivismi teemadel. Fookus seatakse kogukondadele, mille ühisnimetaja on kunst ning sellega enda ja teiste jaoks parema maailma loomine.
Laupäeval ja pühapäeval saab vaadata Sveta Grigorjeva palju positiivset vastukaja saanud lavastust «Sütitajad». «Laval toimuvas on võrdsetel kaalukaussidel nii tekst, füüsiline teater kui ka tants – kõik see seguneb kokku kuumaks sädelevaks moosiks, mis publiku endaga haarab,» kirjutab kriitik Triinu Kree 22. jaanuaril Postimehes.
Sütitajad on tegelased, kes ühelt poolt teevad aktiivselt kihutustööd ning samal ajal pakuvad võimalust heita kõrvalpilk maailmale, mis on täis läbipõlenud inimesi. Et just Tartus asub Eesti suurim kurtide kool, on mõlemal etendusel viipekeelne sünkroontõlge.
Festivali väliskülaline Teresa Vittucci Zürichist esitleb laupäeval Tartu Uues Teatris esimest osa «Hate me tender» oma haavatavuse ülistamise triloogiast, milles ta kodeerib põhjalikult ümber neitsi Maarja arhetüübi. Milline võiks Maarja roll olla tänapäeval, kui meil on võimalus Teresa Vittucci abiga näha seda ajaloolist naisekuju hoopis kväär-feministlikust vaatepunktist?
Festival Ümberlülitus algab küll 14. mail, kuid nn eellülitus on juba tehtud. 10. mail tuli Tartu Uues Teatris Kanuti Gildi Saali ja noore kirjanduse ajakirja Värske Rõhk koostöös publiku ette etenduskunstnike kirjanduskava. Selles oli Sveta Grigorjeva, Liisbeth Horni, Kärt Koppeli, Getriin Kotsari, Heneliis Nottoni, Jarmo Reha, Astra Irene Susi ja Kristel Zimmeri loomingut.
/nginx/o/2025/05/13/16841490t1h9596.jpg)