T, 7.02.2023

Elvas valmivasse päästeameti ja politsei ühishoonesse otsitakse kunstiteoseid

Tartu Postimees
Elvas valmivasse päästeameti ja politsei ühishoonesse otsitakse kunstiteoseid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Elva päästeameti ning politsei- ja piirivalveameti ühishoone sai nurgakivi novembri alguses. Kunstikonkursi tähtaeg on 8. veebruar, hoone valmib järgmise aasta sügisel.
Elva päästeameti ning politsei- ja piirivalveameti ühishoone sai nurgakivi novembri alguses. Kunstikonkursi tähtaeg on 8. veebruar, hoone valmib järgmise aasta sügisel. Foto: Kristjan Teedema

Riigi Kinnisvara aktsiaselts ja siseministeerium kuulutasid välja kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus Elva politsei- ja piirivalveameti ning päästeameti ühishoone peasissepääsu esisele avalikule alale.

Kunstikonkursi raames otsitakse Elva ühishoonet ja seeläbi ümbritsevat keskkonda rikastavat, kõikidest külgedest vaadeldavat installatsiooni või skulptuuri. Otsitav taies peab esindama Eesti kunsti hetkeseisu ning olema sobiv ja kohane siseturvalisuse ühishoonele nii oma materjalide valiku kui ka teemakäsitluse poolest.

Kavandatav taies peaks olema ajas vastupidavast väärikast materjalist või materjalidest, eelistatult metall, looduslik kivi, klaas või nende omavaheline kombinatsioon. Keelatud ei ole teiste materjalide kasutamine või lisamine, lähtuda tuleb vastupidavusest ja sobivusest ümbritseva keskkonnaga. Teost luues võiks lähtuda märksõnadest sõbralik, esinduslik ja riigi kohalolek.

Loodav taies peab sobituma etteantud betoonist postamendile, mis võimaldab taiest vaadelda eemalt Kirde tänavalt. Kunstiteose gabariitmõõtmed ei ole määratletud, kuid taies peab olema eemalt nähtav ja mõjus.

Kunstikonkursi žüriisse kuuluvad selle esimees, Elva ühishoone arhitekt Juhan Rohtla, Tartu politseijaoskonna juht Andrus Reimaa, päästeameti kommunikatsiooniosakonna nõunik Taavi Prints, Eesti kunstnike liidu esindajad Mari Hiiemäe, Anne Rudanovski ja Elin Kard, Eesti kunstiteadlaste ja kuraatorite ühingu esindajad Anders Härm ja Mari Vallikivi ning hääletusõiguseta tehniline ekspert Urmas Vahi Riigi Kinnisvarast.

Pärast kunstikonkursi võitja väljaselgitamist korraldab Riigi Kinnisvara väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse, et sõlmida võidutöö autoriga leping teose tellimiseks ja paigaldamiseks summas 54 200 eurot, millele lisandub käibemaks. Teise ja kolmanda koha auhinnafondi suurus on kokku 2710 eurot. Esimese koha saanud kavandi eest preemiat ei maksta, see sisaldub võitjaga sõlmitava hankelepingu maksumuses.

2023. aasta sügisel valmiv ühishoone on kasutuses aasta ringi ööpäev läbi. Elva ühishoone autorid on Kuu arhitektid Joel Kopli, Koit Ojaliiv ja Juhan Rohtla. Rajatav hoone paikneb Elva linnas Kirde tänav 14.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt protsendi eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates 2021. aastast 110 000 eurot.

Osalemistaotluste ja kavandite esitamise tähtaeg on 8. veebruar kell 15.

Märksõnad
Tagasi üles