L, 10.12.2022

Tartu i-Daysi häkatoni peapreemia võitis meeste tervise edendamise idee

Aime Jõgi
, ajakirjanik
Tartu i-Daysi häkatoni peapreemia võitis meeste tervise edendamise idee
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
i-Days sündmusel osalenud tiimid kõik koos ühisel pildil, esiplaanil võitja Männlich.
i-Days sündmusel osalenud tiimid kõik koos ühisel pildil, esiplaanil võitja Männlich. Foto: Kristofer Jürisoo

4. ja 5. novembril lahendasid kümme tudengimeeskonda Tartu i-Daysi häkatonil tervise-, toidu- ja biotehnoloogia valdkonnas esilekerkivaid probleeme, et anda oma panus maailma jätkusuutlikumaks muutmisel. Tudengihäkatoni võidutiimiks osutus Männlich, kelle plaan on luua platvorm, mis on keskendunud meeste tervise edendamisele läbi võistluslike tervisealaste väljakutsete. Männlich pääseb rahvusvahelisele lõppvõistlusele, mida korraldab Euroopa innovatsiooni- ja tehnoloogiainstituudi tervisesektor ehk EIT Health. Finaal leiab aset 24. ja 25. novembril Viinis.

I-Days edendab üliõpilaste seas terviseinnovatsiooni kümnete ühe- ja kahepäevaste programmide kaudu, mida peetakse akadeemilistes asutustes üle Euroopa. See tähendab, et akadeemilise taustaga tudengid õpivad kasutama innovatsiooni- ja äriarenduse tööriistu, nagu disainmõtlemine, liftikõne ja kogukonna kaasamine.

Mentoritevägi kohal

Tartu i-Daysi häkatonil said tiimid oma ideid arendada mentorite abiga, kelleks olid kõrgkoole, ettevõtteid ja asutusi esindanud kogenud eksperdid. Nende seas Ann Leen Mahhov (TheraSync), Alo Lilles (TalTech), Elena Shkut (BioCC), Kadi Rammul (BioCC), Karl Rene Kõlvart (Solis BioDyne), Liina Joller-Vahter (Power Algae, Tartu ülikool), Meelis Kadaja (Icosagen), Merike Leego (EIT Health), Rainer Kravets (Taimne Teisipäev) ning Viljam Viljasoo (Tartu ärinõuandla).

I-Days lõpeb oma äriidee ja -mudeli esitluse võistlusega. Ka Tartus tuli kõigil kümnel tiimil esitada kahe minuti jooksul veenvalt oma idee ja lahendus žürii ees.

Lisaks Euroopa i-Daysi finaalipääsu auhinnale, mille sai Männlich (Avely Marjapuu, Maaris Lõkk ja Ilnur Hairullin), jagati välja hulk teisi auhindu, et motiveerida tiime äriideega süvenenumalt edasi tegelema.

Auhindu veel

EIT Healthi 500-eurose auhinna võitis tiim Care-Hand (Harleen Kaur, Eva Savulkina, Ove Liis Mahhov, Mihkel Kritšmann ja Aksel Bulavs), kel on mõte luua tehniline lahendus liikumatute patsientide tõstmiseks voodilt kanderaamile lihtsalt, soodsalt ja turvaliselt, et vähendada seeläbi õdede ja arstide füüsilist koormust.

Euroopa innovatsiooni- ja tehnoloogiainstituudi toidusektori ehk EIT Foodi 500-eurose auhinna võitis tiim OTOH (Merily Viks, Ivo Kändla, Madli Rahuvarm, Priit Joonas, Worraanong Chanchaijak ja Tõnu Arrak), kelle eesmärk on arendada välja tööriistu, abistamaks toidusektoris olevaid ettevõtteid, näiteks interaktiivsed online-koolitused toiduohutuse teemadel, või pakkuda toiduohutuse dokumentatsiooniga seotud teenuseid.

Viis tundi konsultatsiooni Tartu biotehnoloogiapargilt võitis tiim AllerGone (Analiis Veeremaa, Victoria Prins, Sandra Vaikla, Telver Objärtel, Marju Vestman ja Karl Mäll), kes soovib välja töötada spetsiaalse kuivšampooni kassidele, see võimaldab vähendada allergilist reaktsiooni inimestel, kellel esineb kassiallergia.

Eesti arstiteadusüliõpilaste selts ja bioteaduste üliõpilaste selts valisid oma lemmiku, kelleks osutus tiim BioModels (Koit Kõrgnurm, Margaret Pütsepp, Jakob Mäeots, Iris Rand, Ulkar Hajiyeva ja Yigit Kucukozden). Nende eesmärk on luua õpilastele uus laboribioloogiat tutvustav töötuba. Kasutatavad katsevahendid ja masinad oleksid Eesti biotehnoloogiaettevõtete ülejäägid, mis ei vasta nende nõuetele, kuid on ohutud ja töötavad.

Ürituse toimumist toetasid EIT Health ja EIT Food ning korraldasid Tartu biotehnoloogiapark, Eesti arstiteadusüliõpilaste selts ning bioteaduste üliõpilaste selts.

Märksõnad
Tagasi üles