Baltikumi suurima ärifestivali külalised kiitsid kõrget taset

Ärifestival Startup Day Tartus.

FOTO: Sille Annuk

Tartu akadeemilise spordiklubi saalides jätkub täna Baltikumi suurimaks ärifestivaliks peetav Startup Day. Neljandat korda toimuva ettevõtluspeo eilne päev oli tulvil eriilmelistest ettekannetest. Ürituse vältel räägivad neljal laval enda lugu 120 esinejat ning oma stendi on üles seadnud 260 ettevõtet. Lahedad ettevõtted ei tule enam Räniorust, vaid Eesti-sugustest kohtadest

Lahedad ettevõtted ei tule enam Räniorust, vaid Eesti-sugustest riikidest

Andres Schabelman

FOTO: Kristjan Teedema/tartu Postimees

Andres Schabelman oli üleilmset edu nautiva kodumajutusteenuste vahendaja Airbnb esimese 30 töötaja hulgas ning praegu on ta maailma suurima vabakutseliste platvormi Fiverr laiendamise asepresident. Schabelman jagas eile Tartus peetud ettekandes mõlemast tuntud ettevõttest saadud kogemusi. Ta rõhutas, et igaüks peaks endale sõnastama, mida ta kardab, sest siis on lihtsam kasvada ise ja kasvatada ettevõtteid.

Andres Schabelman, olite üks peaesinejaid ja rõhutasite oma ettekandes, et inimestel tuleb kasvada. Mida te selle all mõtlete?

Ettevõtet tehes tekib sellega nagunii emotsionaalne side. Olen õppinud, et selleks et ettevõtet kasvatada ja saada klientidest paremini aru, tuleb inimestel vaadata enda sisse ja mõelda, mis on seal varjulised kohad, mida inimesed ise kardavad. On oluline, et ettevõtjad ei mõtleks ainult kasumi maksimeerimise peale, vaid oskaks klientidega luua mõtestatud suhte. Sellepärast ongi vaja mõelda ka hirmude peale.

Olete ilmselt käinud paljudel Ränioru idufirmade üritustel. Mida arvate selle taustal Tartu Startup Dayst?

Ma pole praegu Räniorust eriti vaimustuses. Usun, et uued ja lahedad ettevõtted ei tule enam sealt, sest seal pannakse liiga palju rõhku raha teenimisele, mitte loomingulisusele. Arvan, et uued loomeettevõtted tulevad just Eesti-sugustest kohtadest.

Aga ikkagi: mis mulje on teile siiani Tartust jäänud?

See on väga armas linn! Käisin eile ka Ida-Eestis ekskursioonil, astusin sisse kirikusse ja käisin rituaalsel teejoomisel. Eesti on väga imetlusväärne koht! 

Pokkerimängijast investor on raha paigutanud kümnesse ettevõttesse

Madis Müür

FOTO: Kristjan Teedema

Madis Müür on pokkerimängijast võrsunud investor, kelle portfellis on mitukümmend idufirmat ning kes nendega tegelemist peabki täiskohaga tööks. Ise nimetab Müür end sariettevõtjaks.

Madis Müür, alustasite pokkerimängijana ja nüüd olete investor. Kuidas see juhtus?

Täitsin pokkeris oma eesmärgid, sain suured võidud ja hakkasin teisi mängijaid õpetama. Et seda paremini teha, õppisin ettevõtlust idufirmade materjalidest ja hakkasin ise ka neisse investeerima.

Miks te Startup Dayle tulite. Kas otsite taas mõnd idufirmat, millesse investeerida?

Tulin siia ennekõike selleks, et kohtuda juba portfellis olevate firmade esindajatega. Aga leidsin ka selliseid, millesse saaks mõne kuu pärast raha paigutada.

Olete ilmselt käinud lugematul hulgal erinevatel konverentsidel. Kuidas hindate siinse Startup Day kvaliteeti?

Iga aastaga on tase paranenud. Kui esialgu oli rohkem nooruslikku uljust, siis sel korral on ikka päris ettevõtluskonverents juba. Siin on rahvusvahelisi 500 miljoni dollari fonde ja kaugemale jõudnud tehnoloogiaettevõtteid, kes leiavad omavahel ka kokkupuutepunkte.

Proovisite siin uut asja ehk idufirmade esindajate kiirkohtinguid investoritega. Mis mulje need jätsid?

Kui kolm minutit iga ettevõtjaga rääkida, siis vahepeal võtab silme eest päris kirjuks ega saagi enam täpselt aru, kes mida räägib. Sain siiski mõned huvitavad kontaktid, kellega tasub edasi rääkida. 

Idufirma tuvastab kriminaalset raha

Taavi Tamkivi

FOTO: Kristjan Teedema

Startup Day avakõneleja oli eile idufirma Salv üks asutajaid Taavi Tamkivi, kes on varem töötanud nii Skype'is kui Transferwise'is. Tamkivi käsitles oma ettekandes «Triljoni dollari probleemi lahendamine» mitmeid müüte, mis vaevavad ettevõtlusega alustajaid.

Taavi Tamkivi, rääkisite oma ettekandes palju müütidest. Miks?

Sageli arvatakse, justkui peaks idufirma tegema kohe pärast ülikooli. Ma ise olen keskmisest iduettevõtjast vanem, kuid samas on mul rohkem kogemusi, mis on väärtuslikud. Tahtsingi inimesi julgustada, et ka pärast 40. eluaastat saab pere kõrvalt tegeleda ettevõtlusega. Iga inimene on oodatud Eestis idufirmat tegema.

Kuidas teie firma Salv kuritegevusega võitleb?

Kasutame andmeid, mida pangad või finantsettevõtted omavad. Müüme neile tarkvara, millega nad oma andmete pealt saavad kahtlast tegevust tuvastada. Eesmärk on kuritegelikku raha kinni pidada. Meie tehnoloogia põhjal saavad finantsettevõtted ehitada olemasolevatel andmetel põhinevaid ja inimeste käitumist jälgivaid kontrollmehhanisme ning viia erisüsteemides need andmed kokku.

Kui palju seda kasutatakse?

Oleme pigem algusjärgus. Meil on mõned partnerid Leedus ja Eestis, aga meie sektoris ongi protsess väga pikk, sest usalduse küsimus on väga oluline. Peame veenma, et me pole kahtlane Ida-Euroopa firma.

Miks on sellised ettevõtlusfestivalid nagu Startup Day vajalikud?

Ma ei vaataks seda festivali üksiku üritusena, sest see on üks ökosüsteemi osa, ja just selle süsteemi rikastamiseks on sellistest üritustest meeletult suur abi. Ettevõtjad saavad siit kontakte ja investorid leiavad kohti, kuhu raha paigutada.

Tagasi üles
Back