Ülikooli kunstimuuseum eksponeerib muuseumi kõige vanemat eset

Umbes 4200 aasta vanune savikoonus.

FOTO: Andres Tennus

Tartu ülikooli kunstimuuseumis on 31. märtsini välja pandud sumerikeelse kiilkirjaga savikoonus, mis pärineb umbes 22. sajandi teisest poolest enne Kristust. Selle annetas Tartu ülikooli muuseumile möödunud aasta lõpus Viini ülikooli emeriitprofessor Gebhard J. Selz. See on muuseumi kõige uuem museaal, mis on nüüdsest ühtlasi muuseumi vanim ese.

Koonuse muuseumile annetanud emeriitprofessor Gebhard J. Selzil on pikaajalised sidemed Tartu ülikooli orientalistidega ja annetuse eesmärk on toetada siinseid kiilkirjade uuringuid. Kingitus on väärtuslik täiendus muuseumi kogule, kus on juba üks sumeri kiilkirjatahvel 21. sajandist eKr – selle annetas Tartu ülikoolile kindral Johann Laidoner 1926. aastal.

Kunstimuuseumis välja pandud peaaegu 4200 aastat vana sumeri kiilkirjaga savikoonus pärineb muistse Sumeri valitseja Gudea ajast. Seda aega seostatakse sumeri kultuuri ja kirjanduse renessansiga. Koonusel olev tekst koostati Gudea käsul ning see oli pühendatud jumal Ningirsule, keda peeti Lagaši linnriigi kaitsejumalaks ja patrooniks. Tekstis on mainitud olulist Ningirsu templi ehitamist Lagašis. Kiilkirjal on ka duplikaat, mis asub Pariisis Louvre’i muuseumis.

Tagasi üles
Back