Tartu ülikool esitleb ülevaateteost oma kunstivaradest

«Ars academica. Tartu Ülikooli 100 kunstiteost».

FOTO: Tartu Ülikool

Eeloleval laupäeval kell 15 esitleb Tartu ülikool Tallinnas Kadrioru kunstimuuseumis kunstialbumit «Ars academica. Tartu Ülikooli 100 kunstiteost», mis ilmub seoses emakeelse ülikooli 100. aastapäevaga ja selleks puhuks Kadrioru kunstimuuseumis avatud näitusega «Ars academica. Tartu Ülikooli kunstikogu».

Tartu ülikooli kunstikogu on Eesti suurim ja omanäolisim väljaspool riiklikke muuseume asuvaid kogusid. Praegu on Tartu ülikooli muuseumis ja raamatukogus ligi 45 000 kunstieset, ent tähelepanuväärseid teoseid leidub ka ülikooli teiste üksuste valduses. Album «Ars academica. Tartu Ülikooli 100 kunstiteost» on esimene raamat, mis annab ülevaate sellest rikkalikust kunstikogust.

Ülikooli kunstikogu on moodustunud enam kui 200 aasta jooksul. Õppetöös kasutamise eesmärgil loodud kogu on aja jooksul pidevalt muutunud, täiendust saanud, aga ka kaotusi kandnud. Ammendamatu pildi- ja uurimismaterjalina täiendab see Eesti kunsti- ja kultuurilugu ning seob seeläbi ülikooli ühiskonnaga.

Rahvusülikooli 100. aastapäevaks valminud trükisest leiab saatesõnade järelt ka ülevaate ülikooli kunstikogu ajaloost läbi kahe sajandi. Põhiosa albumist moodustavad saja kunstiteose reproduktsioonid koos kaastekstidega, mis annavad läbilõike ülikooli kunstikogu mitmekesisusest nii eri ajastute, koolkondade, kunstiliikide kui ka autorite kaupa. Tähelepanu on pööratud ka seostele ülikooli ajaloo ja sellega seotud isikutega.

Suur osa albumisse valitud töödest on trükigraafika ja joonistused, mida on kogudesse jõudnud kõige rohkem. Maalide hulgas leidub enim töid 20. sajandist, kuid neile pakuvad tasakaalu väärikad näited 19. sajandi portreemaalidest. Skulptuuride seas on ülekaalus antiikeeskujude järgi valmistatud kipskoopiad, originaalskulptuure leidub ülikooli kogudes vähem.

Albumi on koostanud kunstiajaloolased Ingrid Sahk Tartu ülikooli muuseumist ja Moonika Teemus Tartu ülikooli raamatukogust ning kujundanud Angelika Schneider. Album on eesti ja inglise keeles.

Albumi Tartu esitlus toimub kolmapäeval, 11. detsembril kell 12 Tartu ülikooli kunstimuuseumis (Ülikooli 18).

Tagasi üles