Ülikooli konservaatorid kutsuvad reedel oma tööga tutvuma

Konservaator tööhoos.

FOTO: Tiina Vint

Üleeuroopalisel konservaatorite ja säilitusspetsialistide nädalal ootavad Tartu ülikooli raamatukogu säilitus- ja konserveerimisosakond ning Tartu ülikooli muuseum reedel, 11. oktoobril kõiki huvilisi oma tööga tutvuma.

Tartu ülikooli raamatukogu kutsub huvilisi uudistama, kuidas restaureeritakse 1919. aastast pärit õppejõudude fotoalbumit. Kuna rahvusülikooli 100. aastapäeva puhul valmivaks virtuaalseks fotonäituseks oli vaja pildid kvaliteetselt digiteerida, võeti album köitest lahti ning restaureeriti.

«Igati mõistlik on digiteerimise ettevalmistuse protsessi kasutada ka objekti korda tegemiseks,» selgitas TÜ raamatukogu restaureerimis- ja konserveerimisosakonna juhataja Kristina Virro. «Praeguseks on mitmekilone uhke nahkköide mõningate kahjustustega: osa lehti on murdunud, albumi selg vajab toestust. Nüüd ongi kõigil inimestel võimalus saada ülevaade, milliseid protsesse üks vana ja haruldane köide restaureerimise käigus läbib.»

Rahvusülikooli suure juubeli puhul on näitus valmimas ka TÜ muuseumil. Selleks korrastavad ja konserveerivad muuseumi konservaatorid ajaloolise raamatukogu kipsskulptuure.

«Kes tahab osa saada, kuidas peata daam hämaruses mõtiskleb ja konservaator muusat nokitseb, on oodatud meie juurde eksklusiivsele ringkäigule,» andis muuseumi peavarahoidja Tiina Vint vihje, mida nende juures toimuval tutvumispäeval näha saab.

TÜ raamatukogus saab restauraatorite tööga tutvuda reedel kell 12.15 ning muuseumi töötajad on valmis oma tegemisi näitama kell 13 ja 14. Kogunemine on mõlemas majas esimese korruse fuajees. Muuseumi külastus on muuseumipiletiga, Tartu ülikooli töötajatele ja üliõpilastele on sissepääs tasuta.

Iga aasta oktoobri teisel nädalal tähistatakse Euroopas konservaatorite-restauraatorite nädalat. Selle eesmärk on väärtustada kultuuripärandi püsimise ja jäädvustamisega tegelevaid oma ala spetsialiste. Nädala eestvedaja on Euroopa konservaatorite-restauraatorite organisatsioonide liit. Tartu ülikoolis on restaureerimise ja konserveerimise alane kompetents lisaks TÜ raamatukogule ja muuseumile ka ajaloo ja arheoloogia instituudis.

Tagasi üles